لوگو جدید حقیاد

استفاده از زبان برای مبارزه با آلزایمر

استفاده از زبان برای مبارزه با آلزایمر

‫افرادی که دوست دارند سلامت ذهن خودشان را حفظ کنند باید زبان خارجی یاد بگیرند. ‫مهارت های یادگیری یک زبان خارجی می تواند انسان را در مقابل آلزایمر (زوال عقل) محافظت کند. ‫مطالعات علمی بسیاری این مطلب را ثابت کرده است.

  •  ‫سن یادگیرنده هیچ نقشی را در آموختن زبان بازی نمی کند.
  •  ‫مهم این است که مغز به طور منظم تمرین کرده باشد.
  •  ‫یادگیری لغات مناطق مختلف مغز را فعّال می کند.
  •  ‫این مناطق فرآیندهای مهم ادراکی را کنترل می کنند.

‫بر اساس این مطالعه، افرادی که چند زبانه هستند بسیار با دقت تر از سایر افراد هستند. ‫آنها همچنین می توانند بهتر تمرکز کنند. ‫با وجود این، چندزبانه بودن دارای مزایای دیگری هم هست. ‫افراد چند زبانه تصمیمات بهتری اتخاذ می کنند. ‫بدین معنی، که آنها سریع تر تصمیم می گیرند. ‫به این دلیل که مغز آنها انتخاب را آموخته است. یعنی انتخاب بین لغات زبان مادری و لغات زبان دوم را که یادگرفته اند.

‫مغز آنها همیشه حداقل دو لغت را برای یک چیز می داند. پس به میزان دانسته هایشان دو برابر در مغزشان اطلاعات ذخیره کرده اند. ‫هر یک از این لغات یک گزینه عملی است. ‫بنابراین، افراد چند زبانه دائما در حال تصمیم گیری هستند. ‫مغز آنها انتخاب بین بسیاری از چیزها را تمرین کرده است ‫و این تمرین تنها برای مرکز گویائی مغز خوب است. ‫بسیاری از مناطق مغز از چند زبانه بودن سود می برند. ‫مهارت های زبانی همچنین به معنی کنترل ادراکی بهتر است. ‫البته، مهارت های زبانی از زوال عقل جلوگیری نمی کند.(بلکه روند آن را کندتر می کند) ‫هرچند، در افراد چند زبانه پیشرفت بیماری کندتر است. ‫و به نظر می رسد که مغز آنها قابلیت بیشتری برای خنثی کردن اثرات بیماری دارد. ‫نشانه های زوال عقل در زبان آموزان به صورت ضعیف تری ظاهر می شود. ‫سردرگمی و فراموشی دارای اهمیت کمتری هستند. ‫بنابراین، پیر و جوان به یک اندازه از آموختن زبان سود می برند. ‫و با یادگیری هر زبان، یادگیری زبان جدید آسان تر می شود. ‫بنابراین، همه ما باید به جای مصرف دارو از فرهنگ لغت استفاده کنیم!

مطالعات نشان می دهد یادگیری زبان دوم شروع زوال عقل را خنثی می کند

اگر تسلط به زبان دوم در لیست شما قرار دارد، مطالعه اخیری که جان گراندی، استادیار روانشناسی در دانشگاه ایالتی آیووا کرده است، ممکن است شما را وادار کند که فوراً برای یک دوره زبان مقدماتی ثبت نام کنید.

در می ۲۰۲۰، گراندی و همکارانش به ترتیب جان اندرسون، مرکز اعتیاد و سلامت روان تورنتو کانادا، و کورنلیا هاوریلویچ، گروه روانشناسی در دانشگاه یورک، تورنتو کانادا، شروع به مطالعه درباره آیا دوزبانه شدن از زوال عقل جلوگیری می کند؟   کردند در این مطالعه، بررسی می کنند که آیا دوزبانگی شروع بیماری آلزایمر را به تاخیر می اندازد یا خیر. به طور خلاصه، پاسخ مثبت است.

تحلیل داده ها

گراندی و تیم او بیش از ۲۰ مطالعه موجود را به دقت بررسی کردند و عواملی مانند وضعیت اجتماعی-اقتصادی، هوش، تحصیلات و موقعیت جغرافیایی را کنترل کردند تا مشخص کنند که آیا شروع علائم بیماری آلزایمر در افراد دوزبانه نسبت به افرادی که فقط به یک زبان صحبت می کنند کندتر است یا خیر.

از طریق یک متاآنالیز داده ها، محققان دریافتند که علائم بیماری آلزایمر در افرادی که بیش از یک زبان را روان صحبت می کنند، به طور متوسط ​​تا پنج سال متوقف می شود. این مطالعه اساساً نشان نداد که دوزبانگی از میزان بروز بیماری آلزایمر جلوگیری می کند. فقط به تاخیر انداختن علائم کمک می کند.

گراندی گفت: «دو زبانه ها و افراد تک زبانه در نهایت تعداد یکسانی از موارد بیماری آلزایمر را نشان می دهند، اما دوزبانه ها معمولاً می توانند این علائم را برای مدت طولانی تری از بین ببرند. “این برای من جذاب است. شاید شگفت‌انگیزترین چیز در مورد مطالعه، ثبات اثر باشد. این یک یافته بسیار قوی است.»

در این مطالعه، گراندی خاطرنشان می کند که دوزبانگی از بیماری آلزایمر پیشگیری یا معکوس نمی کند. در عوض، این نوعی ذخیره شناختی است، مانند یک شغل یا ورزش سخت، که مدارهای مغز را تقویت و سازماندهی مجدد می کند و به مبارزه با علائم اولیه زوال عقل تا آخر عمر کمک می کند. تیم او بیان می‌کنند که دوزبانه‌ها برای پردازش کارآمدتر اطلاعات به نواحی خلفی و زیر قشری مغز نسبت به تک‌زبانه‌ها تکیه می‌کنند، که با افزایش سن به مدارهای پیشانی سخت‌تر مغز وابسته هستند، بنابراین شروع زوال عقل را تشدید می‌کند.

کمک به مراقبت های بهداشتی

سیستم‌های مراقبت بهداشتی ضعیف انگیزه گراندی را برای پیگیری این مطالعه برانگیخت. سازمان جهانی بهداشت گزارش می دهد که زوال عقل بیش از ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و هر ساله نزدیک به ۱۰ میلیون مورد جدید تشخیص داده می شود. بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است و بیش از ۷۰ درصد موارد را تشکیل می دهد.

“بیماری آلزایمر بار قابل توجهی را بر سیستم مراقبت های بهداشتی وارد می کند. گراندی گفت: این فوق العاده گران است. اهمیت انجام این مطالعه از این الهام گرفته شد که چگونه می‌توانیم مردم را از راه‌هایی آگاه کنیم تا کمی از بار سیستم مراقبت‌های بهداشتی را از بین ببریم.

او معتقد است که دوزبانگی ممکن است بخشی از پاسخ باشد. یادگیری زبان دوم دشوار است و باعث می شود مغز سخت تر کار کند. استفاده از چندین زبان ذهن را به چالش می کشد و مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد می کند که در دیگران با افزایش سن شروع به محو شدن آن مسیرها می شود و افرادی که دو زبانه هستند به دلیل باز شدن تازه مسیر ها دیرتر به آلزایمر مبتلا می شوند.

گراندی گفت: «به مسیر جدیدی به خانه فکر کنید. اولین بار که در آن مسیر قدم می گذارید، به خاطر سپردن آن دشوار خواهد بود، و شاید بار دوم و سوم این درست باشد. اما در نهایت، آسان‌تر می‌شود، و شما چندین مسیر برای رسیدن به یک نتیجه دارید. شما می توانید در مورد دوزبانگی نیز مانند آن فکر کنید.

هیچ وقت دیر نیست

بنابراین، آیا امیدی برای افراد تک زبانه وجود دارد که از تپه شیب دار میانسالی بالا می روند تا همچنان با شروع زوال عقل مبارزه کنند؟ گراندی اینطور فکر می کند.

گراندی گفت: «خوب این است که هرگز دیر نیست، و دوزبانگی و عوامل دیگر مزایای محافظتی دارد، حتی در سنین بعدی زندگی. “هر چیزی که سیستم مغزی شما را شوکه کند، نه فقط دوزبانگی، بلکه هر چیزی که تغییری در روال شما باشد، چیز خوبی است. نوشتن را با دست چپ خود شروع کنید، مسیر دیگری را به خانه در پیش بگیرید، هر چیزی که مغز شما را به چالش می کشد به گونه ای که به شما امکان می دهد در طول زمان کارآمدتر شوید، به شبکه ها و مسیرهای متعددی برای رسیدن به نتایج یکسان منجر می شود.

من شنیده ام که یادگیری زبان دوم می تواند به تاخیر در شروع بیماری آلزایمر کمک کند. آیا این درسته؟

پاسخ از جاناتان گراف رادفورد، M.D.

احتمالا. مطالعات در مورد ارتباط بین دوزبانگی و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نتایج متناقضی داشته است.

برخی از مطالعات نشان داده اند که اگر دو یا چند زبان بلد باشید – و عوامل خطر آلزایمر را دارید – ممکن است با تاخیر در شروع علائم آلزایمر مواجه شوید. برخی از محققان بر این باورند که دوزبانه بودن یا چند زبانه بودن به رشد ذخایر شناختی مغز کمک می‌کند، به همان روشی که درگیر شدن در سایر فعالیت‌های محرک ذهنی و اجتماعی این کار را انجام می‌دهد.

با این حال، سایر مطالعات ارتباط روشنی بین دوزبانه بودن و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر پیدا نکرده اند. قبل از اینکه به طور کامل درک شود که چگونه ذخیره شناختی برای به تاخیر انداختن شروع بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل ها عمل می کند، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

تصور می‌شود که فعالیت‌هایی که ذخیره شناختی را توسعه می‌دهند به این دلیل کار می‌کنند که استحکام معماری مغز شما را افزایش می‌دهند – جریان خون را غنی می‌کنند، فعالیت نورون‌ها را تقویت می‌کنند و مغز شما را بیشتر مورد استفاده قرار می‌دهند. این ممکن است از دست دادن قسمت های بیمار مغز را جبران کند.

درگیر شدن در انواع فعالیت‌ها، به‌ویژه فعالیت‌هایی که محرک‌های ذهنی و اجتماعی را ترویج می‌کنند، ممکن است به افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل هستند، کمک کند تا شروع آن را کند یا به تاخیر بیاندازد.

و اگر به یادگیری زبان دیگری علاقه دارید، آن را دنبال کنید. با این حال، قبل از اینکه مشخص شود یادگیری زبان دوم در زندگی همان اثر محافظتی را دارد، به تحقیقات بیشتری نیاز است که ممکن است یک عمر صحبت کردن به زبان دوم باشد.

امیدواریم از این پژوهش استفاده کرده باشید// با تشکر گروه پژوهشی حقیاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.