لوگو جدید حقیاد

حروف الفبای آلمانی

آموزش حروف الفبای آلمانی

الفبای آلمانی در مقایسه با انگلیسی دارای تفاوت های قابل توجهی است، اما اگر قبلاً با استفاده از الفبای رومی نوشته ای خوانده باشید، یادگیری آن بسیار پیچیده نیست. آواشناسی آلمانی کمی چالش برانگیزتر است زیرا شامل واج های مختلف و مصوت های خاصی است که بر تلفظ تأثیر می گذارد و در بسیاری از زبان های اروپایی دیگر نشان داده نمی شود. اگرچه ممکن است شنیده باشید که تسلط بر گرامر آلمانی دشوار است، اما بسیار منطقی است، و بنابراین قطعاً برای هر کسی که می‌خواهد وقت خود را به یادگیری و اجرای مکرر قوانین اختصاص دهد، قابل دسترسی و قایل فهم است.

برای یک درس سریع در گرامر و ترکیب الفبای آلمانی و همچنین برخی نکات و حقایق زبانی، ادامه مطلب را بخوانید.

a آ j یوت s اِس
b بِ k کا t تِ
c تسِ l اِل u او
d دِ m اِم v فاو
e اِ n اِن w وِ
f اِف o اُ x اِکس
g گِ p پِ y اِپسیلون
h ها q کو z تسِت
i ای r اِر

 

الفبای آلمانی و تلفظ

الفبای آلمانی چند حرف دارد؟

آلمانی نیز مانند الفبای انگلیسی 26 حرف استاندارد دارد. با این حال، الفبای آلمانی شامل یک کاراکتر اضافی و اشکال umlauted از سه مصوت است.

لیگاتور آلمانی (نویسه اضافی): حرف ß، همچنین به عنوان “Sharp S”، “eszett” یا “scharfes S” شناخته می شود و تنها حرف آلمانی است که بخشی از الفبای لاتین/رومی نیست. حرف تلفظ می شود (مانند “s” در “see”). ß در هیچ زبان دیگری استفاده نمی شود.

Umlaut جفت نقطه ای است که روی حروف صدادار خاص قرار می گیرد. در آلمانی استاندارد و گویش های آن، این حروف صدادار ä، ö، ü هستند.

چگونه حروف را در زبان آلمانی بیان می کنید؟

در آلمانی، حروف الفبا به این صورت تلفظ می شوند و می توان آنها را به صورت آوایی به این صورت نوشت:

 • A = ah
 • B = bay
 • C = tsay
 • D = day
 • E = ay
 • F = eff
 • G = gay
 • H = hah
 • I = eeh
 • J = yot
 • K = kah
 • L = ell
 • M = em
 • N = en
 • O = oh
 • P = pay
 • Q = koo
 • R = air
 • S = es
 • T = tay
 • U = ooh
 • V = fow
 • W = vay
 • X = iks
 • Y = oopsilohn
 • Z = tset

Ligature:

ß = Like the ‘s’ in ‘sea’

بهترین راه برای یادگیری الفبای آلمانی چیست؟

با یادگیری حروف الفبای آلمانی و تلفظ مربوطه آنها شروع کنید. ضبط حروفی که گفته می‌شوند (آهسته) کمک می‌کند تا بتوانید آنها را به طور سیستماتیک یاد بگیرید – استفاده از تکنیک قدیمی “آهنگ الفبا” ایده خوبی است.

اگر یک معلم یا شریک گفتاری هم دارید، از آنها بخواهید که شما را با نوشتن کلمات به صورت حرف به حرف  آزمایش کنند تا بتوانند تلفظ و دانش شما را از حروف جداگانه قضاوت کنند. یک بازی می تواند این باشد که به آنها نگویید کلمه چیست و آنها باید آن را بنویسند و از روی حروف داده شده شما بفهمند.

“Umlaut” آلمانی

حتی اگر قبلاً کلمه “Umlaut” را نمی دانستید، ممکن است این شخصیت را هنگام نگاه کردن به متون آلمانی – یا اشکال نوشتاری سوئدی، مجارستانی، اسلواکی و چند زبان دیگر دیده باشید. Umlaut دو نقطه است که گاهی در بالای حروف صدادار a، o و u ظاهر می شود تا ä، ö و ü را بسازد.

در آلمانی، Umlaut را در کلماتی مانند schön (زیبا) و Vögel (پرندگان، شکل جمع) خواهید دید و بر نحوه تلفظ این کلمات تأثیر می گذارد.

Umlauts چیست؟

به دو نقطه بالای یک مصوت چه می گویند؟

پاسخ برای زبان آلمانی این است: یک Umlaut.

اما 2 نقطه بالای یک مصوت به چه معناست؟ Umlauts برای تشکیل سه صدای مصوت “جهش یافته” در زبان آلمانی استفاده می شود. الفبای آلمانی شامل سه صدای مصوت استاندارد برای حروف a (ah)، o (oh) و u (ooh) است، اما زمانی که این حروف با Umlaut به صورت ä، ö و ü ترکیب شوند، تلفظ آنها تغییر می کند. سه مصوت “Umlauted” حروف رسمی اضافی الفبای آلمانی هستند.

Umlauts آلمانی برای چه استفاده می شود؟

بنابراین، می دانیم که Umlaut برای تغییر تلفظ سه مصوت در الفبای آلمانی استفاده می شود. اما چرا؟ از لحاظ تاریخی، زمانی که زبان آلمانی به شکل امروزی در حال شکل گیری و توسعه قوانین بود، Umlaut ها ایجاد شدند. هدف آنها ادغام دو صدای مصوتی بود که مستقیماً پس از یکدیگر ظاهر می شدند تا آلمانی گفتاری و نوشتاری را واضح تر کنند.

حتی امروزه، اگر شخصی کلیدهای مصوت Umlaut را روی صفحه کلید خود نداشته باشد، نوشتن ä به صورت ae و  ö به عنوان «oe» و ü به عنوان «ue» همچنان قابل قبول است. به عنوان مثال، “für” می تواند “fuer” باشد، اما شما می توانید ببینید که چگونه کمتر واضح است.

انواع و تلفظ Umlauts آلمانی

راهنمای کوتاهی برای تلفظ آلمانی Ä، Ö، و Ü در زیر می توانید بیابید

مصوت های Umlauted در آلمانی، و هر زبانی که از آنها استفاده می کند، دارای تلفظ های متمایز از غیر umlauted هستند.

چگونه Ä را به آلمانی تلفظ می کنید؟

کاراکتر ä umlauted مانند صدای “ai” در هوا تلفظ می شود، به نوعی مانند مخلوطی از a و e.

چگونه Ö را به آلمانی تلفظ می کنید؟

مصوت ö umlauted را می توان به طرق مختلف و صداهایی شبیه e در او، i در پرنده یا فرانسوی eu تلفظ کرد. کمی شبیه مخلوطی از o و e است.

در ادامه بخوانید :  نوشتن یک ایمیل عالی به انگلیسی
چگونه Ü را به آلمانی تلفظ می کنید؟

ü غیرعادی است زیرا معادل انگلیسی ندارد، به جز صدای “ui” در “suit”، اما مانند u استاندارد در فرانسوی تلفظ می شود.

بهترین راه برای فهمیدن نحوه تلفظ حروف صدادار نامطلوب، شنیدن صحبت آنها توسط افراد بومی، هم به عنوان حروف جداگانه و هم به عنوان بخشی از کلمات است. ابزارهای آنلاین و دیکشنری های دیجیتال آلمانی می توانند راهنماهای تلفظ نمایشی مانند Rocket Languages ​​را ارائه دهند.

خوب است بدانید که در آلمانی دو نوع صدای Umlaut وجود دارد: بلند و کوتاه. اینکه کدام یک از آنها استفاده شود توسط حروف اطراف مصوت umlauted تعیین می شود. اگر پس از آن یک صامت دوتایی آمده باشد، به طور کلی شکل کوتاه خواهد بود، مانند Stück یا Öffnung. برای تلفظ یک حرف بلند umlauted، شما به سادگی صدا را طولانی تر از نسخه کوتاه نگه دارید. فرم کوتاه صدای تندتر و سریعتر است.

در اینجا جدولی وجود دارد که در مورد نحوه تلفظ این کاراکترهای منحصر به فرد بیشتر توضیح می دهد:

German Letter Phonetic Symbol As in English German Example
ä Ranging between <ɛ> and <ə> Like ‘ai’ sound in ‘air’ nächste (بعد)
ö <ø> Like the ‘er’ sound in ‘her’ schön (قشنگ/زیبا/خوب)
ü <y> Like the ‘ui’ sound in ‘suit’ or ‘ooh’ with pursed lips Lüge (دروغ)
عملکرد Umlauts آلمانی
املاوت ها چه می کنند؟

Umlaut برای تغییر تلفظ حروف صدادار در الفبای آلمانی استفاده می شود. آنها اساساً ترکیبی از دو مصوت هستند، بنابراین تلفظ و ظاهر دو مصوت را که مستقیماً در یک کلمه مجاور هستند، به یک صدای آوایی گفتاری و کاراکتر نوشتاری ساده می‌کنند.

به طور خاص، Umlauts برای تزریق تنوع به واژگان آلمانی استفاده می شود و کلمات را به وضوح از یکدیگر متمایز می کند.

به عنوان مثال، از نظر دستوری، Umlauts اغلب در آلمانی برای تشخیص اسامی مفرد از جمع استفاده می شود، مانند ‘Apfel’ و ‘Äpfel’ (‘apple’ and ‘apples’) یا ‘Laden’ و ‘Läden'(‘shop’ and ‘shops’)

Umlaut گاهی اوقات برای نشان دادن صرف دوم/سوم شخص افعال آلمانی استفاده می شود. کلمه «fangen» یا «گرفتن» به صورت زمان حال ich fange (من می‌گیرم)، du fängst (شما می‌گیری) و er fängt (او می‌گیرد) دارد.

در آلمانی، افعال قوی اغلب زمانی که در حالت‌های زبانی فرضی یا فرضی بیان می‌شوند، یک Umlaut می‌گیرند

 • haben – hatte – hätte (داشتم – داشتم – داشتم)
 • Ich hätte Zeit… (وقت دارم)
 • sein – war – wäre (بودن – بود – می شد)
 • Das wäre cool خیلی خوب بود (این عالی بود)
 • mögen – mochte – möchte (دوست داشتم – دوست داشتم – دوست دارم)
 • Ich möchte gerne einen Schwarzen Kaffee (من یک قهوه سیاه می خواهم – شاید بخواهید این یکی را به خاطر بسپارید!)
چرا Umlaut ها مهم هستند؟

همانطور که از مطالب بالا آموختیم، استفاده از (نوشتن و تلفظ) Umlauts آلمانی برای صحبت واضح به زبان آلمانی و انتقال اطلاعات صحیح به شنونده ضروری است.

چگونه می توانم آلمانی Umlauts را تایپ کنم؟

برای وارد کردن نویسه‌هایی با Umlauts در حین تایپ کردن روی صفحه‌کلید کامپیوتر آلمانی، می‌توانید به سادگی شکل umlauted حروف صدادار a، o یا u را که همانجا روی صفحه‌کلید پیدا می‌کنید تایپ کنید – آسان است. (همچنین کلیدی برای شخصیت آلمانی ß پیدا خواهید کرد.)هنگام استفاده از ویندوز، باید اطمینان حاصل کنید که Num Lock فعال است و سپس کلید Alt را نگه دارید و همزمان کدهای صحیح را برای هر حرف umlauted وارد کنید. کدها عبارتند از:

برای حروف بزرگ با Umlaut:

Ä: Alt + 0196
Ö: Alt + 0214
Ü: Alt + 0220
برای حروف کوچک با Umlaut:

ä: Alt + 0228
ö: Alt + 0246
ü: Alt + 0252

نحوه تایپ الفبای آلمانی
نحوه تایپ الفبای آلمانی

هنگام استفاده از Mac، می‌توانید با فشار دادن کلید Option حروف مورد نظر برای اضافه کردن Umlaut را تایپ کنید. ممکن است یک پنجره پاپ آپ با گزینه های مختلف دیاکریتیک به شما نشان دهد. برخی از مک ها به این ترتیب کار می کنند که باید هنگام فشار دادن حرفی که می خواهید umlaut کنید، کلید گزینه را نگه دارید، سپس قبل از فشار دادن مجدد حرف، هم کلید Option و هم حرف را رها کنید و نسخه umlauted ظاهر می شود.

تلفظ هنر ساختن واژه ها به صورت صوتی است. همانطور که در نوشتن هر فرد دست خط خودش را دارد، در تلفظ هم هر فرد نحوه گفتار خاص خودش را دارد. در نوشتن اگر شما بیش از حد بد خط بنویسید امکان خواندن دست خط شما برای دیگران میسر نخواهد بود. پس سعی می کنید قواعد نوشتن را به نحوی رعایت کنید که نوشته های شما برای همه قابل درک باشد. همین موضوع در قواعد تلفظ هم وجود دارد. باید قواعد تلفظ را آنقدر خوب رعایت کنید که دیگران بتوانند واژه هایی که می سازید را کاملا بفهمند.

ما سعی می کنیم در این بخش به بیان ریز جزئیات مرتبط با تلفظ حروف بپردازیم. طبیعتا رعایت همه این نکات برای شما الزامی نیست اما یادگیری بهتر تلفظ می تواند به درک بهتر زبان و تسلط بیشتر شما منجر شود.

در ادامه بخوانید :  آموزش 1400 لغت ضروری انگلیسی

ساختار تلفظ حروف الفبای آلمانی

پیش از یادگیری نحوه تلفظ حروف باید با تا حدی با ساختار تلفظ و تعریفات عمومی در این زمینه آشنا شوید. شاید از قبل بدانید که حروف و آواها از نظر نحوه بیان به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • حروف صدادار: مثلا در زبان فارسی آ، ای، او، فتحه ( َ )، کسره ( ِ ) و ضمه ( ُ ) حروفی هستند که آوای صدادار دارند.
 • حروف بی صدا: بقیه حروف به جز حروف به جز شش حرف گفته شده همه آوای بی صدا دارند.

تفاوت حروف صدادار و بی صدا

در تعریف ساده حروف یا آواهای صدادار، به دسته ای از آواها گفته می شود که در زمان بیان آنها ما هوا را به صورت مستقیم از دهان و حنجره خارج می کنیم و آن را متوقف نمی کنیم. در واقع آواهای صدادار به واسطه عبور هوا از حنجره به وجود می آیند. برای مثال به صورت کشیده آوای ” آ ” را بیان کنید و به نحوه ساخته شدنش توجه کنید.

در مقابل حروف بی صدا حروفی هستند که به واسطه نحوه متوقف کردن هوا در دهان یا حنجره ساخته می شوند. به همین علت به آنها حروف بی صدا می گویند. هر آوای بی صدا در واقع یک روش برای متوقف کردن جریان هوا در دهان یا حنجره است.

میتوانید برای درک ساده تر آواهای صدادار را مشابه رنگ هایی برای جریان آب در نظر بگیرید و حروف بی صدا را مانند شابلون هایی که به این جریان آب شکلی خاص می دهند. در نهایت شما واژه ها را از طریق ساختن شکل ها با رنگ هایی متفاوت می سازید. به همین دلیل که ادا کردن آواهای بی صدا بدون آواهای صدادار سخت است. چراکه برای ادا کردن یک صدا شما نیاز به بیرون دادن هوا از حنجره خود دارید و این هوا خود را به صورت یکی از آواهای صدادار نشان می دهد.

نحوه صحیح تلفظ الفبای آلمانی
نکات مهم:
 1.  ترکیب حروف صدادار ai / ei به صورت “آی” تلفظ می شود. به عنوان مثال: bei (در، نزد) – der mai (ماه مه میلادی).
 2.  ترکیب و در کنار هم قرار گرفتن حروف صدادار au به صورت “آوو” تلفظ می شود. به عنوان مثال: auch (هم) – das Auge (چشم).
 3.  ترکیب حروف صدادار eu / äu به صورت “اُی” بیان می شود. مانند: neu (جدید) – Häuser (خانه ها).
 4.  ترکیب حروف صدادار ie به صورت “ایی” تلفظ می شود. مانند: Sie (شما) – nie (هرگز).
 5.  ترکیب حروف بی صدای ck به صورت “ک” بیان می شود. به عنوان مثال: dick (چاق).
 6.  در کنار هم قرار گرفتن و ترکیب حروف بی صدای ch به صورت “ش” (خفیف) تلفظ می گردد (مانند: ich). بعد از a, o, u, au مانند خ در فارسی تلفظ می شود (مانند: das Buch بوخ). چند استثنا نیز وجود دارد: ۱٫ das Orchester که در آن ch صدای “ک” می دهد. ۲٫ عدد شش Sechs که “زِکس” تلفظ می شود.
 7. ترکیب حروف بی صدای pf به صورت ” پْف ” بیان می شود. هردو حرف، بدون حروف صدادار و پشت سرهم تلفظ می شوند. مانند: das pferd (پْفرد) به معنی (اسب).
 8.  ترکیب حروف بی صدای ph به صورت “ف” تلفظ می گردد. به عنوان مثال: das Alphabet (الفبا).
 9.  ترکیب حروف بی صدای qu به صورت ” کْوِ ” تلفظ می شود. به عنوان مثال: die Quittung (رسید).
 10.  ترکیب حروف بی صدای sch به صورت “ش” (معمولی) تلفظ می شود. به عنوان مثال: schön (زیبا).
 11. ترکیب حروف بی صدای sp / st به صورت ” شْپ / شْت ” خوانده می شود. دو حرف ش و پ پشت سرهم و بدون اضافه کردن حروف صدادار میاید. مانند: der Sport – die Stadt.
 12.  ترکیب حروف بی صدای th به صورت “ت” تلفظ می شود. th در آلمانی (برخلاف انگلیسی) صدای ت معمولی می دهد. مانند: das Theater.
 13.  حرف r در آخر کلمه تلفظ نمی شود و تبدیل به حرف اَ می گردد. به همین علت در بخش تلفظ زمانی که er آخر یک کلمه باشد شما تلفظ ” اَ ” را می بینید. به عنوان مثال Besucher به صورت ” بِزوخاَ ” و نه ” بِزوخِر ” نوشته شده است.
 14.  اگر حرف h وسط یک کلمه باشد تلفظ نمی شود ولی باید کلمه کشیده شود. مثال: mehr که باید در آن حرف m کشیده شود. همانطور که در بالا گفته شد، حرف r نیز تلفظ نمی شود. پس برای تلفظ صحیح آن یک م بلند و یک اَ می گوییم. مانند: مِــــاَ.
 15. صدای دوتا از حروف نقطه دار آلمانی ( ö , ü ) و ترکیب حروف ch که اغلب یک “ش” خفیف است، در زبان فارسی وجود ندارد و در بخش تلفظ بدرستی نشان داده نمی شوند ولی تلفظ صحیح آنها بسیار مهم است.

امیدواریم از آموزش حروف الفبای آلمانی استفاده لازم را برده باشیید می توانید در قسمت نظرات دیدگاه خود را بیان کنید و ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب آموزشی یاری کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.