ساخت سیستم آموزشی و توسعه :

برای یادگیری زبان نیاز به تلاش وافر دارید ، تلاش کلید واژه ای که هر انسانی حداقل چندین بار در زندگی تجربه کرده است، تلاش به دو دسته تقسیم می شود ، اول تلاش های سودمند و دوم تلاش های بیهوده ، متاسفانه اکثر افـراد به دلایل ساده سراغ دسته دوم می روند تا اول، این دلایل عبارتند از :

شاید در همین ابتدا بپرسید این مسائل چه ربطی به آموزش زبان دارد ، دقیقاً ! اما خود شما چندبار تلاش برای یادگیری زبان داشته اید؟

چندبار شروع کرده اید و نیمـه کاره بـه هزاران دلیل واهی رها کرده اید؟ پس باید ابتدا بسازیم آنچه را لازم است ،که یادگیری زبان یک امر پایدار و همیشگی باشد برای این ساخت ابتدا کمی آگاهی باعث می شود راه روشنتری را طی کنیم.

برگردیم به بحث اصلی ، اما افرادی هم هستند که برخلاف دسته اول شروع می کنند به تلاش سودمند و جالب است که نتایج خوبی را همان اوایل کسب می کنند اما …. بعد از مدتی آنها هم رها می کنند و اصطـلاح رایج زبان فرار است آنها را به نقطه ابتدایی باز می گرداند.

چرا ؟

پاسخ به این پرسش بسیار ساده است ، وقتی با انگیزه و تلاش بسیار شروع به یک کار می کنید در همان ابتدا نتایج فوق العاده ای کسب می شود اما … بعد از مدتی سرعت رشد نتایج خیلی کند می شـود و این کندی باعث می گردد انگیزه های اولیه کمرنگ شده و تلاش کم و کمتر شود تا جایی که رها شود ، فرض کنید از اضافه وزن رنج می برید و باید 10کیلو وزن کم کنید

تا رژیم را شروع می کنید وزن شما به سرعت پائین می آید اما بعد از 5 کیلو کم کردن ، کار به گرم گرم ،کم کردن می رسـد. فرض کنید 5کیلو را ظرف مدت یک ماه کم کرده اید اما برای کم کردن 100 گرم باید دو ماه تلاش کنید اینجا دقیقاً همان نقطه ای است که اکثر افراد رها می کنند.

چه کنیم ؟

سیستم بهترین راهکار برای همیشگی بودن کارهاست ، سیستم ها متوقف نمی شوند ، تلاششان کم نمی شود ، انگیزه شان را از دست نمی دهند همیشه مرتب و منظم کار می کنند.

systems

چگونه یک سیستم آموزشی بسازیم ؟

ابتدا برای ساخت یک سیستم چه آموزشی باشد و یا هر چیز دیگری نیاز است با یکسری مفاهیم آشنا شویم ، آشنایی با این مفاهیم علاوه بر این که ما را در راه یادگیری زبان خارجی کمک می کند حتی در برخی از امور زندگی هم بسیار موثر است

پس توصیه می کنیم شما مثل سایر افراد نباشید و این پژوهش را حداقل یکبار تا انتها مطالعه کنید ، سپس دستورات و راهکارهای آن را به کار ببندید و نتایج را مقایسه کنید یقین داشته باشید که در پایان دوره آموزشی بهترین نتیجه را کسب خواهید کرد.

ساخت سیستم آموزشی / قوانین جامع :

سیستم ها بر اساس قوانین کار می کنند ، ابتدا سیستم را تعریف کنیم ، سیستم عبارت است از فرآیندهای منظم و دقیق بدون وقفه و دائمی مثل روز و شب که همیشگی اسـت .

امکان ندارد روزی از خواب بیدار شوید و شب باشد امکان ندارد خورشید غروب نکند همیشه بر اساس قوانین موجود کار می کند ، هیچ وقت خسته نمی شود به عبارتی در تمام طول سال کار می کند که هفت – بیست و چهار – سیصد و شصت و پنج نام دارد پس برای داشتن یک سیستم کامل به چند شرط نیاز داریم :

1-دائمی باشد
2-منظم و دقیق باشد
3-هفت روز هفته در طول 24 ساعت و هر 365روز سال را کار کند.

یعنی برای یادگیری زبان خارجی باید هر هفت روز هفته و تمام ساعت و تمام روزها مشغول یادگیری زبان باشید ، خوب طبیعی است که خسته می شوید و اصلاً هیچ انسانی را نمی توان در این کره خاکی پیدا کرد که اینچنین بتواند کار کند و یا به یادگیری زبان مشغول باشد !

اما نگران نباشید ، قرار نیست شما کار کنید قرار است سیستم کار کند ، سیستم در درون ذهن شما ساخته می شـود و تمامی فرایندهای لازم را به صورت اتوماتیک انجام خواهد داد.

چگونه ؟
رفتار ، بزرگترین عنصر کلیدی در هر انسان است رفتارها باعث می شوند که شخصیت شما شکل بگیرد و … اما بزرگترین کار کرد رفتار ها تولید عادت هاست ، مثلا شما هر بار که به در خانه می رسید به صورت ناخودآگاه کلید را با دست راست به داخل قفل فرو می برید ، و در را با دست چپ به سمت خود می کشید ، چه کسی به شما گفته که با دست چپ کلید را داخل قفل نکنید و با دست راست در را بـه سمت خود نکشـید ؟!

شما به صورت ناخودآگاه هزاران رفتار در طول شبانه روز انجام می دهید که هیچگاه به آنها فکر نمی کنید ، در صورتی که مغز شما به همه آنها فکر می کند اما شما هیچگاه متوجه این مسئله نمی شوید .

عملکرد مغز بسیار دقیق است ، یک نکته جالب و قابل تامل در مورد مغز انسان این است که تنبل ترین عضو بدن هر انسان مغز است !


تنبل نه از وجه بی حال و شل و ول از وجه از زیر کار در رفتن و دنبال راه حل ساده گشتن به همین دلیل است که بشر این همه اختراع کرده تا کارها راحت تر انجام شوند مغز شما ساده ترین راه حل را پیشنهاد می کند و اصلا کاری ندارد که این راه حل مفید هست یا نه فقط وظیفه دارد ساده ترین و دم دست ترین راه را پیشنهاد دهد.

چگونه همین کار را انجام می دهد؟

رفتار های شما را بررسی می کند پر تکرار ترین ها را انتخاب کرده و همیشه همان ها را پیشنهاد می دهد و اینگونه است که عادت ها شکل می گیرد متاسفانه خیل عظیمی از مردم دنیا دچار همین مشکل هستند که مغز آنها را کنترل می کند نه آنها مغز را !

پس بیائید شروع کنیم حالا که مکانیسم عملکرد مغز را می دانیم رفتار ها را اصلاح و چندین بار تکرار می کنیم تا تبدیل به عادت شوند و وقتی عادت های موثر و درست سـاختیم همیشه برای ما کار خواهند کرد، در قسمت بعد جدول روزهای هفته را می بینید هر روزی که این متن به دست شما رسید و تا اینجا خواندید، سراغ اپلیکیشن آموزشی بنیاد حقیاد نروید !

فرض کنید امروز چهارشنبه است. بگذارید شنبه شود از اولین شنبه ، همـان شنبه های معروف که همه می خواهند اما نمی توانند پس منتظر اولین شنبه بمانید یک ساعت مشخص برای خود در نظر بگیرید

مثل ساعت 10 صبح ، تصمیم بگیرید و همه جوانب را بسنجید 5 روز هفته مثلاً ساعت 10صبح اگر یک روز نتوانید به موقع کار خواسته شده را انجام دهید فرصت شما می سوزد و باید هفته را مجدداً شروع کنید

پس شد اولین شنبه ساعت مشخص ، سر ساعت مشخص اپلیکیشن زبان بنیاد حقیاد را باز کنید فقط 10 دقیقه با آن بازی بازی کنید وارد منوها شوید آیتم های مختلف را چک کنید اما سعی نکنید چیزی یاد بگیرید !

و بعد از اتمام 10دقیقه از اپلیکیشن خارج شوید ، این کار را تا روز پنجشنبه انجام دهید و روز پنجشنبه و جمعه به سراغ اپلیکیشن نروید ! 

ساعت شروع : ………………… مدت زمان 10دقیقه / هفته اول

شنبهیکشنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
دوشنبهسه شنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
چهارشنبهپنجشنبه – جمعه
موفق شدم – موفق نشدماستراحت
لطفاً روزهایی که موفق شدید یا نشدید را با مداد مشخص کنید

قانون جبران نکنید

اگـر قـرار اسـت سـاعت 10هـر روز صبـح اپلیکیشـن آموزش زبان حقیاد را بـاز کنیـد و شـروع کنیـد امـا امـروز صبـح بـه هـر دلیلـی نتوانسـتید و ســاعت 10و 15دقیقــه اســت شــما فرصــت خــود را از دســت داده ایــد و حــق نداریــد ســاعت 10و 15دقیقــه 10دقیقــه بــا اپلیکیشـن کار کنیـد و در آخـر، دور موفـق شـدم را خـط بکشـید ، شــما موفـق نشــده ایــد ، ســر خودتــان را کلاه گذاشـته ایــد ! یـک مثـال بسـیار مفیـد :

شـخصی تصمیـم مـی گیـرد جریـان آب رودخانــه را عــوض کنــد و هــر روز هنــگام رفتــن بــه ســرکار تکـه سـنگی را داخـل رودخانـه بنـدازد ، اگـر جـای آن فـرد بودیـد و یـک روز را فرامـوش مـی کردیـد و بـا خـود بگوییـد کـه یـک تکـه ســنگ اســت چــه اهمیتــی دارد فــردا 2 تــا مــی انــدازم هیچــگاه نمــی توانیــد جریــان آب را تغییــر دهیــد امــا همــان یــک تکــه ســنگ کوچــک روزانــه مــی توانــد در طــول زمــان مســیر آب را عــوض کنــد، پــس تغییــر مســیر بــا کارهــای کوچــک و پرتکــرار امــکان پذیــر اســت.


گـر از ایـن چالـش بـه درسـتی عبـور کردیـد بـه سـراغ هفتـه دوم برویـد وگرنـه بـا پـاک کـن علامـت هایـی کـه در جـدول بـالا گذاشــتید را پــاک کنیــد و از شــنبه بعــد مجــدداً شـروع کنیــد
چالــش هفتــه دوم :

 1. ســاعت کار بــا اپلیکیشــن را تغییــرندهیـد
 2. روزی نیـم سـاعت بـا اپلیکیشـن کار کنیـد امـا ایـن بـار سـعی کنیـد کـه حواسـتان دقیـق باشـد و چیزهایـی یـاد بگیریـد
 3. ترجیحــاً در مکانــی آرام باشــید -4جبــران نکنیــد برنامــه را از سـر نـو شـروع کنیـد.

ساعت شروع : …………….. مدت زمان 30دقیقه / هفته دوم

شنبهیکشنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
دوشنبهسه شنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
چهارشنبهپنجشنبه – جمعه
موفق شدم – موفق نشدماستراحت
لطفـا روزهایـی کـه موفـق شـدید یـا نشـدید را بـا مداد مشـخص کنید

اگر موفق شدید، چالش هفته سوم را انجام دهید .

چالش هفته سوم :

 1. ساعت کار با اپلیکیشن را تغییر ندهید
 2. ایـن بـار دو زمـان را بـرای کار کـردن با اپلیکیشـن مشـخص کنید
 3. در هــر بــار کار کــردن بــا اپلیکیشــن فقــط 45دقیقــه کار کنیـد
 4. جبران نکنید !
 5. حداقـل فاصلـه زمانـی از نوبـت اول و دوم بیـن 4تـا 6سـاعت باشد

لطفـا مطالعـه ایـن پژوهش را متوقـف نکنیـد و مطالعـه را همزمـان بـا چالـش هـا ادامـه دهیـد

ســاعت شــروع نوبــت اول : ………………… ســاعت شــروع نوبــت دوم: ……………… مــدت زمــان هــر نوبــت 45دقیقــه هفتــه دوم

شنبهیکشنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
دوشنبهسه شنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
چهارشنبهپنجشنبه – جمعه
موفق شدم – موفق نشدماستراحت
لطفـا روزهایـی کـه موفـق شـدید یـا نشـدید را بـا مداد مشـخص کنید

قبل از شروع چالش هفته چهارم چند قانون ضروری :

قانون تکرار خوب است.

ممکـن اسـت در طـول چالـش هـا مجبـور شـوید برخـی هفتـه هـا را تکـرار کنیـد اول کـه از تکـرار هفتـه هـا اصلاً ناراحـت نشـوید بلکــه ایــن تکرارهــا باعــث مــی شــود عــادت هــای شــما قویتــر شـوند دوم هـر چـه بیشـتر یـک درس یـا یـک روز را تکـرار کنیـد مانـدگاری آن در ذهـن بیشـتر خواهـد بـود.

قانون برچسب گذاری

شاید فراموش می کنید سر ساعت مقرر که مشخص کرده اید به اپلیکیشن سر بزنید ، برچسب هایی که به در یخچال زده می شود را دیده اید، از آنها تهیه کنید اما به در یخچال نزنید، مغز بسیار عجیب است اکثر افراد برچسب های روی در یخچال را اصلاً نمی بینند یا حتی اگر هم می بینند اهمیتی به آن نمی دهند، چون مغز همیشه و همواره در آنجا چنین برچسب هایی را دیده است و چون تنبل است چشم را مجبور می کند برچسب را نادیده بگیرد، در جاهای نامتعارف برچسب گذاری کنید ، روی داشبورد ماشین ، آینه توالت ، آکواریوم منزل ، بغل کلید کولر و … چشم به برچسب های نامتعارف سریعاً واکنش نشان می دهد.

قانون هندزفری یا هدفون ممنوع

قبلاً هم گفتم مغز تنبل است ! وقتی شما صدای متمرکز دقیق به گوش می رسانید ، مغز جهت تجزیه و تحلیل کردن کلمات ، جملات و … خیلی به خودش زحمت نمی دهد

اما در دنیای واقعی وقتی می خواهید با مامور گمرک در فرودگاه لندن صحبت کنید ، مامور گمرک در گوش تان حرف نمی زند بلکه با صدای محیط صدایش آمیخته می شود و سپس به گوش شما می رسد

چون مغز با استفاده از هدفون گوش را تنبل بار آورده یقیناً شما خیلی از واژه های مامور گمرک را در همهمه سالن متوجه نخواهید شد

پس سعی کنید با صدای محیط بـا اپلیکیشـن کار کنید اگـر واقعـا نمی شنوید سعی کنید توسط بلندگوها صدا را تقویت کنید یا محیط را کمی آرامتر کنید اما با صدای متمرکز گوش ندهید ، اینگونه مغز شما مجبور می شود دست از راه حل های ساده برداشته بین همه صداهای سالن واژه ها را درست تشخیص دهید.

قانون پرش ممنوع یا جیغ نکش

یک عـادت بـد مـا ایرانی ها پریدن است ، روز اول در دوره مبتدی هستیم ، می خواهیم ببینیم روز 15ام دوره حرفه ای چه شکلی است ، بعد جالب اینجاست که همه ی آیتم های درسی آن روز را هم با اشتیاق نگاه می کنیم دریغ از یک کلمه درک مفید

فرض کنید شما امروز رفته اید استادیوم ورزشی و مسابقه تیم محبوبتان را نگاه می کنید در طول یک ساعت و اندی که در آنجا هستید آنقدر جیغ می کشید که تا یک هفته نمی توانید صحبت کنید

این دقیقاً مصداق همان تخلیه انرژی یا انگیزه است ، همه افراد در ابتدا دارای انگیزه های بیشماری برای یادگیری زبان هستند آنقدر از این روز یا درس به روز یا درس دیگری می پرند که دیگر رمقی برای ادامه راه ندارند و یا با درس های پیچیده و سختی مواجه می شوند که مایوس شان می کند

اپلیکیشن مال شماست هر وقت اراده کنید می توانید از آن استفاده کنید پس انگیزه های خود را الکی خرج نکنید درس های سخت در ابتدا سخت به نظر می رسد اما اپلیکیشن آموزشی به صورت پلکانی طراحی شده و بعد از طی هر پله ، پله بعدی آنچنان سخت نخواهد بـود.

 حتی اگر وسوسه شدید که ببینید آیتم های درسی فردا چه هستند این کار را نکنید ، آیتم های درسی فردا هم همان آیتم های درسی امروز هستند کمی متفاوت تر سعی کنید رفتارهای بد و عادت های اشتباه را اصلاح کنید.

قانون مقایسه ممنوع

دختر خاله یا پسر دایی و یا هرکس دیگری از آشنایان یا دوستان با شما شروع کرده اند به یادگیری زبان و دائماً خودتان را با آنها مقایسه می کنید و در مواقعی هم حرص می خورید که او بهتر از شما یادگرفته یا صحبت می کند

ملاک یادگیری زبان، دیگران نیستند خودتان هستید ، باید خودتان را دائماً با خودتان مقایسه کنید ببینید چقدر نسبت به روزهای گذشته پیشرفت داشته اید و یا نداشته اید باید با خودتان رقابت کنید مسابقه یادگرفتن زبان را همواره از خودتان ببرید نه از دیگران

اگر فردا رقیب تان (دختر خاله ) نخواست زبان یاد بگیرد تکلیف چیست؟ برنده شدید؟ آیا مسابقه تمام شده است؟ آیا کاملاً به زبان مسلط شده اید؟ پس با خودتان مسابقه دهید. برای هفته چهارم آماده باشید یک هفته کاملاً سخت را پشت سر خواهید گذاشت ، این هفته از خیلی از جهات حائز اهمیت است پس تمام تلاش خود را به کار ببندید تا از پس چالش این هفته برآئید.

چالش هفته چهارم :

 1. سه نوبت را برای یادگیری زبان در نظر بگیرید یک نوبت صبح ، یک نوبت ظهر و یک نوبت عصر یا شب
 2. در هر نوبت فقط 30 دقیقه زمان صرف کنید
 3. جبران نکنید !
 4. در هر نوبت به ادامه درس هایی که یادگرفته اید بپردازید
 5. اینبار مجاز هستید ساعت های آموزش را تغییر دهید
 6. بعد از هر روزی که گذراندید جدول مقایسه را تکمیل کنید
 7. به هیچ عنوان جبران نکنید.

سعی کنید در طول این هفته تمامی قوانینی که یادگرفته اید را به کار ببرید در صورتی که یک روز از برنامه عقب ماندید ، دوباره برنامه را از اولین شنبه مجدداً شروع کنید . تفاوتی که این هفته با سه هفته گذشته داشت این است که کل هفته را باید کار کنید!

ساعت شروع نوبت اول : …………… ساعت شروع نوبت دوم:………….. ساعت شروع نوبت سوم: ……………مدت زمان هر نوبت30 دقیقه/ هفته سوم

شنبهیکشنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
دوشنبهسه شنبه
موفق شدم – موفق نشدمموفق شدم – موفق نشدم
چهارشنبهپنجشنبه – جمعه
موفق شدم – موفق نشدماستراحت
لطفا روزهایی که موفق شدید یا نشدید را با مداد مشخص کنید

جدول مقایسه :

پر کردن این جدول به شما کمک بزرگی می کند ،پس ساده نبینید و همچنین بدون دقت آن را پر نکنید
راهنمای استفاده از جدول مقایسه :

هر کدام از روزها ، اگر پیشرفت داشتید سعی به حفظ وافزایش آن نمائید

اگر نداشتید علت آن را بررسی و سعی کنید در روزهای بعد علت را رفع و پیشرفت را بهبود بخشید برای ماندگاری بیشتر مطالب در ذهن به بخش تکنیک های ثبات حافظه در بخش بعد مراجعه کنید اگر مشکل داشتید حتما از طریق معلم رفع اشکال بنیاد حقیاد موضوع را مطرح کنید تا معلم به شما در رفع مشکل کمک کند

اگر از دروس ارائه شده راضی هستید که هیچ اما اگر رضایت ندارید علت عدم رضایت را با واحد پشتیبانی حتما مطرح کنید خیلی از اوقات افراد به دلیل عدم آگاهی احساس نارضایتی می کنند این حس مانع از یادگیری زبان خواهد بود

اما زمانی که با کارشناس پشتیبانی تماس می گیرند و موضوع را مطرح می کنند و دلایل را جویا می شوند کارشناس باعث می گردد در 90درصد موارد احساس نارضایتی به رضایت تبدیل شود و در موارد نادر هم ممکن است مشکل مطرح شده از سوی کاربر به واسطه پاسخ کارشناس پشتیبانی حل نگردد اما همین که بدانید افرادی هستند که نظرات شما را جویا می شوند و درباره آنها حتما تصمیم گیری می کنند شما نیز خود را در این روند سهیم دانسته و احساس رضایت خواهید کرد

شنبه…….درصد نسبت به روز قبل بیشتر یادگرفتم
……درصد بیشتر در ذهنم ماند
مشکل دارم………………………………………………………………..
از دروس راضی هستم / نیستم
یکشنبه…….درصد نسبت به روز قبل بیشتر یادگرفتم
……درصد بیشتر در ذهنم ماند
مشکل دارم………………………………………………………………..
از دروس راضی هستم / نیستم
دوشنبه…….درصد نسبت به روز قبل بیشتر یادگرفتم
……درصد بیشتر در ذهنم ماند
مشکل دارم………………………………………………………………..
از دروس راضی هستم / نیستم
سه شنبه…….درصد نسبت به روز قبل بیشتر یادگرفتم
……درصد بیشتر در ذهنم ماند
مشکل دارم………………………………………………………………..
از دروس راضی هستم / نیستم
چهارشنبه…….درصد نسبت به روز قبل بیشتر یادگرفتم
……درصد بیشتر در ذهنم ماند
مشکل دارم………………………………………………………………..
از دروس راضی هستم / نیستم
پنجشنبه…….درصد نسبت به روز قبل بیشتر یادگرفتم
……درصد بیشتر در ذهنم ماند
مشکل دارم………………………………………………………………..
از دروس راضی هستم / نیستم
جمعه…….درصد نسبت به روز قبل بیشتر یادگرفتم
……درصد بیشتر در ذهنم ماند
مشکل دارم………………………………………………………………..
از دروس راضی هستم / نیستم

تکنیک های ثبات حافظه :

فرض کنید ذهن شما یک اره است، اره برای برش بهتر چوب به چه چیزی نیاز دارد ؟ یقیناً به تیز بودن، بیشتر از هر چیزی نیاز مند است چون اگر اره کند باشد مجبور خواهید بود مدت زمان بیشتر و انرژی مضاعفی را خرج برش چوب کنید.

چگونه اره ذهن را تیز کنیم ؟

اولین روش مطالعه کتاب داستان به زبان مادری است ، آنهم کتاب کاغذی نه الکترونیک ، بله! هر شب قبل از خواب چند صفحه رمان بخوانید هم کمک می کند خواب بهتری داشته باشید هم باعث می شود ذهنتان تیز شود

دومین روش بازی با اعداد است جدول سودوکو ، جدول ضرب ، انجام عملیات های ریاضی بدون ماشین حساب ، حفظ کردن شماره تلفن های دوستان و آشنایان ، علی الخصوص امروزه اکثر افراد اگر گوشی های تلفن همراهشان را از دست دهند دیگر شماره تلفن هایشان را به یاد نمی آورند. در صورتی که کمتر از 10سال پیش ،بیشتر از 20شماره تلفن در ذهنتان داشتید اما چون بر اساس همان قاعده تنبلی مغز امروزه به حافظه گوشی تلفن همراهتان تکیه کرده اید کمتر از 2الی 3شماره را حفظ هستید.


سومین روش پیاده روی است ، پیاده روی آنهم بالای یک ساعت و یا حداقل یک ساعت ، شاید از خود بپرسید که پیاده روی چه اثری روی ذهن دارد ؟ پس از طی مسافت طولانی مغز شروع می کند به تفکر کردن و اصطلاحاً ذهنتان شروع می کند به حرف زدن با شما تا مسیر سریعتر طی شود ، دقیقاً ذهنتان یک عادت را برای راحتی شبیه سازی می کند

چه عادتی ؟

تقریباً همه ما زمانی را با یکی از دوستان خود به پیاده روی گذرانده ایم و در مدت زمان پیاده روی مشغول حرف زدن بوده ایم و ناگهان متوجه شده ایم که مسافت طولانی را طی کرده ایم بدون اینکه مسافت زیاد ما را خسته کند، چون مغز تنبل است و دوست ندارد دائماً درد پا ، میزان مسافت مانده و …. را حساب کتاب کند و به اطلاع شما برساند خودش شروع می کند با شما حرف زدن ، شما هم پاسخ های مناسبی ارائه می دهید و در ذهن درگیر همین مکالمه می شوید

حالا اگر این کار را به صورت خودآگاه انجام داده مسائلی را طرح کنید که مغز مجبور به پاسخ گویی شود میزان تفکر و تجزیه تحلیل بالا رفته ذهنتان تیز می شود پیشنهاد می کنم حتماً امتحان کنید .


چهارمین روش بازی کردن است ، بازی بهترین روش برای یادگیری زبان است هرگاه شما بازی را حتی در کودکی انجام داده باشید قوانین آن بازی را در بزرگسالی هم به یاد می آورید ترتیبات و مناسبات بازی را کاملاً بدون هیچ فراموشی به خاطر می آورید و اگر دوباره امکان بازی کردن برایتان فراهم شود دقیق و درست بازی خواهید کرد

کافی است از افرادی که در کودکی قائم باشک بازی کرده اند و یا زمانی بادبادک درست می کردند سئوال کنید که چگونه این کارها را انجام می دادند با تمامی جزئیات برای شما تعریف خواهند کرد در صورتی که شاید بیش از 20سال هیچکدام از آن کارها را انجام نداده باشند همین جا یک نتیجه گیری مثبت می کنیم زبان فرار نیست بلکه نوع یادگیری زبان ایراد داشته که ذهن به فراموشی سپرده است .

پنجمین روش تکرار مکرر است ، دوستی بعد از 10سال تصمیم گرفت مجدداً نماز بخواند ، بعد از 10سال ترک نمازحداقل دو سوره ، ذکر رکوع و سجده و قنوت و تسبیحات اربعه و تشهد و سلام پایانی نماز ، این ها همه مراتبی هستند که به زبان غیر مادری ما ایرانیان است اما بدون مراجعه به کتاب ها و یا سئوال از کسی شروع کرد مجدداً به خواندن نماز ، شاید در یکی دو نماز اول کمی شک داشت

اما مطمئن از نماز سوم کاملا همه چیز برگشت به آخرین روز 10سال پیش ، چرا ؟ برای اینکه نماز خواندن یکی از پرتکرار ترین کارها است و در پنج نوبت انجام می شود، کاری که در پنج نوبت آنهم با آن همه تکرار انجام شود امکان ندارد به سادگی از ذهن فراموش شود

از همین رو حتی افراد کهنسالی را دیده اید که بستگان و آشنایان را به خاطر نمی آورند اما نماز را بلد هستند بخوانند اگر می خواهید در یادگیری زبان موفق شوید حتماً هر درس را البته بعد از طی کردن چالش های هفتگی یا به عبارتی از ماه دوم سه بار در روز تکرار کنید و حتماً در سه نوبت زمانی متفاوت، یعنی هرکدام از دفعات تکرار در زمان خاصی از شبانه روز باشد همانند نماز ، به شما قول می دهم اگر این کار را انجام دهید هیچگاه زبان خارجی غیر مادری را فراموش نخواهید کرد .

قانون یک ماه بیشتر

در سن 34سالگی اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی کردم هم به تناسب سنم هم به دلیل داشتن خودرو بسیار گرفتن گواهینامه اهمیت داشت و این اهمیت به قدری بزرگ شده بود که باعث استرس بسیار زیادی شد و سه بار آزمون رانندگی را رد شدم در یکی از جلسات جبرانی همچنان که با مربی رانندگی داشتم صحبت می کردم و یا به عبارتی غر می زدم مربی از غر غر های مکرر من خسته شد و گفت چند سال داری ؟

گفتم 34سال گفت تو 34سال گواهینامه نداشتی ، حالا یک ماه هم روش ، چی میشه ؟ حرف بزرگی به من زد کمی فکر کردم گفتم راست می گوید 34سال با 34سال و 1ماه تفاوت چندانی ندارد ، جلسه بعد آزمون را قبول شدم به خاطر اینکه فاکتور زمان اهمیتش را از دست داد اگر مجدداً هم رد می شدم دیگر مهم نبود ماه بعد

در یادگیری زبان هم همینگونه است ، چند سال است که نمی توانید به زبان خارجی دوم صحبت کنید حالا چند ماه هم روش ؟ چه اتفاقی می افتد ؟ هیچی . پس زمان را از محور آموزش حذف کنید برایتان مهم نباشد که ظرف شش ماه مثلاً انگلیسی حرف می زنید یا یکسال چیزی که مهم است انگلیسی حرف زدن است نه زمان ، گاهی اوقات ما انسان ها بی دلیل برخود فشارهایی را وارد می کنیم که واقعاً دلیل منطقی پشت آن نیست ، انگار در مسابقه ای هستیم که در پایانش جایزه ای هم قرار نیست نصیبمان شود

کدام گروه؟
نمی دانم شما جزء کدامیک از این افراد هستید اما تا به اینجا ما با سه دسته از افراد مواجه هستیم ابتدا افرادی که سر وقت و سر یک ماه خود را به این مرحله رسانده اند که ما آنها را سوپر منظم می نامیم ، دسته دوم افرادی هستند که مجبور شده اند گاهی بعضی هفته ها را تکرار کنند ما آنها را سوپر کوشا می نامیم و اما افراد دسته سوم افرادی هستند که در همان هفته های پرتکرار گیر کرده اند و هیچگاه به این مرحله نخواهند رسید ما برای این دسته حتی به خودمان زحمت نام گذاری هم نمی دهیم .

لطفاً مشخص کنید که عضو کدام گروه هستید و دور گروه مورد نظر را یک دایره با مداد بکشید

من سوپر منظم هستم من سوپر کوشا هستم

اگر جزء دسته اول هستید این نوید را به شما می دهم که در کوتاه ترین زمان می توانید به زبان دوم صحبت کنید و اگر جزء سوپر کوشا ها هستید به شما هم این نوید را می دهم زمانی که شروع به صحبت کردن کردید به این سادگی ها فراموشی سراغ شما نخواهد آمد . اما از این مرحله به بعد سوپر منظم ها باید همانند سوپر کوشا ها کوششان را بیشتر کنند و آن دسته دیگر نظم شان را بهبود بخشند یعنی می خواهیم این دو گروه را با هم ادغام کنیم.

چرا ادغام دو گروه با یکدیگر ؟

در سیستم آموزشی حقیاد هدف آن است که شما سه برابر سریعتر یادگیری زبان را تجربه کنید به همین اندازه هم باید 3برابر بیشتر در ذهنتان ماندگاری ایجاد کنید نظم باعث می شود 30درصد سریعتر راه را بپیمائید و کوشش باعث می شود 30درصد بیشتر ذهنتان تیز شود.

در ماه دوم برنامه های جالب و جذابی خواهیم داشت حتما همراه با این برنامه ها پیش بروید و چالش ها را یکی پس از دیگری طی نمائید ، چالش ها به گونه ای طراحی شده است که همه ی افراد می توانند آنها را انجام دهند .در این ماه هم ماه را به چهار قسمت تقسیم کرده ایم هر هفته بایدها و نبایدهای خود را دارد اما اینبار کارهای دیگری هم به برنامه تان اضافه شده است.

چالش هفته اول / ماه دوم یادگیری زبان

در این هفته هفت جدول که هرکدام مربوط به یک روز می باشد در اختیار شماست ، دستورات هر جدول را کامل کنید و بعد به سراغ جدول بعدی بروید در صورتی که نتوانستید جدول یک روز را کامل کنید تا شنبه بعد منتظر بمانید و چالش را مجدداً از نو شروع کنید.

این بار کارهایی که می کنید در آینده یادگیری زبان شما نقش بسیار مهمی دارند پس تمام تلاش خود را بکنید که از این مسیر سخت گذر کنید.

شنبه
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید نیم ساعت اخبار انگلیسی از تلویزیون تماشا کنید شبکه پرس تی وی
در ایران به سادگی قابل دسترس است ، دیدن خبر حتماً بعد از خواندن درس باشد
نکته : مهم نیست که چیزی از خبر می فهمید یا نه مهم این است که این صدا
به مدت نیم ساعت گوش شما را تحریک کند.
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
قبل از خواب سعی کنید یک مجله یا کتاب به زبان مورد نظر مثلا انگلیسی
بخوانید، اگر کتاب کاغذی باشد بهتر است اما اگر در دسترس نبود از نسخه
الکترونیک استفاده کنید
موفق شدم موفق نشدم
دلایل عدم موفقیت را بنویسید

یکشنبه
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید یک فیلم سینمایی به زبان اصلی تماشا کنید
نکته : به هیچ عنوان از زیر نویس فارسی و یا انگلیسی استفاده نکنید
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
قبل از خواب سعی کنید یک مجله یا کتاب به زبان مورد نظر مثلا انگلیسی
بخوانید، اگر کتاب کاغذی باشد بهتر است اما اگر در دسترس نبود از نسخه
الکترونیک استفاده کنید

موفق شدم موفق نشدم
درک مطلب از فیلم سینمایی چطور بود (توضیح دهید)
دلایل عدم موفقیت را بنویسید

اصول تماشای فیلم به زبان اصلی : برای یادگیری زبان

شاید بپرسید که تماشای فیلم هم مگر اصولی دارد ؟ یک پاکت تخمه و مقداری ذرت بو داده کافی است ، بله صرفاً اگر تماشای فیلم به منظور جنبه تفریحی آن باشد همان دو مورد بالا کفایت می کند اما اگر می خواهید همزمان با دیدن فیلم، زبان تان هم تقویت شود نیازمند رعایت یکسری اصول هستید.

اصل اول : بدون فیلم هرگز

اگر فرض می کنید که با یکسال کلاس رفتن و یا یادگیری زبان توسط اپلیکیبشن های خودآموز می توانید زبان انگلیسی خود را در حد عالی تقویت کنید ، اشتباه است ، آنچه در کتاب ها و یا اپلیکیشن های آموزشی زبان به شما ارائه می شود دقیقاً بر اساس افرادی طراحی شده است که به دنبال یادگیری زبانی غیر از زبان مادری خود هستند و همین مسئله باعث می گردد فاصله دنیای حقیقی با دنیای آموزش بسیار زیاد باشد.

اما فیلم های سینمایی و سریال ها برای مردم بومی همان کشور تهیه می شود دیدن فیلم های غیر آموزشی باعث می گردد با واقعیت جامعه کشور هدف بیشتر آشنا شده و همچنین نسبت به فرهنگ ، آداب و رسوم آن کشور بیشتر آگاهی پیدا کنید به عنوان مثال

در اکثر کشورهای غربی مهمانان با کفش وارد منزل میزبان می شوند ، در ایران کفش ها از پا درآورده می شود و در ترکیه هنگام ورود میزبان به شما دمپایی تعارف می کند در همین یک رفتار ساده جملات مختلفی ساخته و پرداخته می شود که فقط با دیدن فیلم است که می توانید به آنها پی ببرید، پس برای دیدن فیلم باید یک برنامه 100درصدی داشت، چون هرآنچه که موجب پیشرفت عمیق شما در زبان می شود در فیلم ها خلاصه شده اند.

به عنوان مثال شما در اپلیکیشن و یا کتاب های آموزشی یاد می گیرید که :

Strong – willed
و همچنین
Pig headed

در دیکشنری به معنی سر سخت است اما دیدن فیلم به شما کمک می کند که درک درستی از استفاده واژه ها و عبارات در موقعیت مناسب داشته باشید.

وقتی معنی لغوی و یا اصطلاحی یک عبارت را بدانید اما ندانید که در کجا قابل استفاده است و یا بار معنایی آن چیست در گفتگوهایتان دچار مشکل خواهید شد، اما فیلم های سینمایی و سریال ها درک این موقعیت ها را برای شما آسان خواهند کرد ، در یک فیلم می بینید که فردی می خواهد تلاش مثبتی در انجام یک کار بکند و از عبارت Strong – willed به معنی مصمم و با اراده با بار معنایی مثبت استفاده می شود

اما در سکانسی دیگر می بینید که بازیگر ، دوستش را از انجام کاری می خواهد باز دارد و دوستش به حرف او اعتنا نمی کند بد عبارت pig headed را می شنوید که به معنی کله شق و با بار معنایی منفی است .

نکته مهمی که در سیستم آموزشی بر اساس موقعیت وجود دارد این است که میزان فراموشی بشدت کاهش پیدا می کند تا زمانی که عبارت و یا لغتی را از روی فیلم یاد می گیرید وقتی در موقعیتی قرار می گیرد سریعاً مغز واکنش نشان داده و جملات را دقیقاً تداعی می کند

همچنان که خواندن مطالب را ادامه می دهید جدول روز دوشنبه را هم ملاحظه کنید

دوشنبه
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید امروز به سئوالات و درخواست هایی که از شما می شود پاسخ کوتاه انگلیسی بدهید
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
ً قبل از خواب سعی کنید یک مجله یا کتاب به زبان مورد نظر مثلا انگلیسی
بخوانید، اگر کتاب کاغذی باشد بهتر است اما اگر در دسترس نبود از نسخه
الکترونیک استفاده کنید
موفق شدم موفق نشدم
آیا تغییری در رفتار سایر افراد هنگام شنیدن پاسخ های کوتاه مشاهده کردید؟

متد آموزشی موقعیت :

متد های بسیاری برای یادگیری زبان تاکنون ساخته و پرداخته شده اند که هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را داشته اند اما در روش ابداعی حقیاد ما بر آن شدیم که زبان آموز را در شرایط و موقعیت های گوناگون قرار دهیم ، شرایطی که برای اکثر انسان ها امکان دارد اتفاق افتد مثل، در فرودگاه ، در تاکسی ، در هتل ، در رستوران ، در دیدار با یک دوست قدیمی و …

در تمامی اینگونه رویدادها در ابتدا یکسری واژه ها و جملات تقریباً یکسانی به کار برده می شود از این رو قرار گیری در این موقعیت ها به دلیل پرتکرار بودن آنها در یادگیری زبان نقش موثری دارند لذا در دوره پیشرفته و حرفه ای مکالمات بر اساس موقعیت های مختلف طراحی شده اند ، که به زبان آموز بسیار کمک خواهد کرد تا در موقعیت های گوناگون از حافظه بصری خود بیشترین استفاده را ببرد.

حال در فیلم ها و مخصوصاً سریال ها موقعیت های بیشماری وجود دارد با انتخاب سکانس های مهم و پرکاربرد موقعیت ها را در ذهن شبیه سازی کنید تا بیشترین بهره را از یادگیری زبان ببرید.

چگونه به زبانی غیر از زبان مادری فکر کنیم ؟ یادگیری زبان

شاید این اصطلاح که به زبان انگلیسی فکر کنید را شنیده باشید ، دقیقاً وجه جالب این جمله اینجاست که شما نباید جملات فارسی را ابتدا در ذهنتان به انگلیسی ترجمه کرده سپس آنها را بیان نمائید بلکه باید از ابتدا در همان لحظه بدانید که چه جمله ای را بیان کنید و زمانی برای ترجمه فارسی به انگلیسی تلف نکنید.

وقتی که فیلم زیاد ببینید متوجه می شوید که در پاسخ تشکر باید بگوئید خواهش می کنم مغز شما یاد می گیرد که سریعاً بدون اینکه فکر کند ”خواهش می کنم“ چه می شود عبارت مورد نظر را بر سر زبان جاری سازد .

سه شنبه
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید از امروز یک سریال به زبان اصلی بدون زیر نویس ببینید در صورتی
که در تهیه سریال مشکل دارید می توانید از لینک کمک آموزشی ، که در دوره آموزش زبان انگلیسی حقیاد است به
فیلم ها و سریال های مناسب دسترسی پیدا کنید
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
قبل از خواب سعی کنید یک مجله یا کتاب به زبان مورد نظر مثلا انگلیسی
بخوانید، اگر کتاب کاغذی باشد بهتر است اما اگر در دسترس نبود از نسخه
الکترونیک استفاده کنید

موفق شدم موفق نشدم
از این پس هر روز سریال دیدن را جزء کارهای روزمره خود قرار دهید
تصویر سازی ذهنی برای یادگیری زبان

تصویر سازی ذهنی یادگیری زبان

از هر کسی دوست دارید سئوال کنید وقتی که واژه تخم مرغ را می شنود ابتدا دیکته تخم مرغ در ذهنش نقش می بندد و یا شکل یا تصویر تخم مرغ! بلا شک همه افراد شکل تخم مرغ را زودتر بیاد می آورند ، از این رو است که ذهن انسان بیشتر تصویری است، اما جمله قابلی ندارد، یا باشه من حساب می کنم را چگونه تصویر سازی کنیم؟

برای اینکار صحنه های فیلم ها بسیار مفید هستند موقعیت ها و سایر اتفاقات فیلم در ذهن نقش بسته و زمان مورد نیاز به خاطر آورده می شوند یادگیری زبان

آیا با دیدن فیلم نیازی به یادگیری زبان توسط کتاب یا اپلیکیشن نیست؟

به یاد داشته باشید تماشای فیلم یک ابزار کمک آموزشی است ، به هر حال هر کسی که می خواهد هر زبانی را بیاموزد نیاز دارد مراحل آموزش آکادمیک را بگذراند ، متاسفانه افرادی هستند که سریعاً فقط بر یک نوع آموزش تکیه می کنند و سایر ابزارهای کارای آموزشی را ندیده می گیرند  و باز متاسفانه افرادی را هم داریم که همزمان چندین ابزار کمک آموزشی را با هم استفاده می کنند که باعث دچار سردرگمی ، تداخل آموزشی و در نهایت عدم نتیجه گیری می شود.

هر چه بیشتر بخوانید لزوماً بیشتر یاد نخواهید گرفت، بلکه باید به شکل هدفمند و متمرکز و با برنامه آموزشی منسجم حرکت کنید در اینصورت است که به نتیجه دلخواه دست پیدا خواهید کرد، برای طی کردن هر مسیری ابتدا به نقشه راهنما، برنامه ریزی دقیق و سنجش تمامی جوانب و احتمالات دارید، افرادی که سریعاً یک راه را شروع می کنند و بدون توجه به سایر جوانب از تمامی امکانات هم می خواهند استفاده کنند لزوماً نتایج مثبت رقم نخواهند زد بلکه بیشتر اوقات نتایج عکس می گیرند.

چهارشنبه
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید تمام دروسی که امروز خوانده اید را با صدای بلند ( صدایی به مراتب
بلندتر از آنچه که صحبت می کنید) در هر سه نوبت سه بار تکرار کنید .
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
قبل از خواب سعی کنید یک مجله یا کتاب به زبان مورد نظر انگلیسی
بخوانید، اگر کتاب کاغذی باشد بهتر است اما اگر در دسترس نبود از نسخه
الکترونیک استفاده کنید
موفق شدم موفق نشدم
در پایان روز بسنجید که چه میزان از مطالب را به یاد دارید؟ا

اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای این پژوهش گفتیم که سیستم باید همیشگی باشد ، در سال های اخیر برخی افراد با ارائه روش کدینگ به عنوان سیستم آموزشی متاسفانه زبان آموزان را در یادگیری صحیح دچار مشکل می کنند

مثلا در روش کدینگ برای یادگیری واژه Joly به معنی شاد و خوشحال می گویند Angelina Jolie بعد می گویند آنجلینا جولی زنی شاد و خوشحال است ، چقدر عالی ! نه !

ولی خوب تا آخر عمر باید هر موقع که می خواهید بگوئید شاد و خوشحال آنجلینا جولی را هم تصور کنید ! اما این اول راه است آیا این روش برای تمامی لغات زبان مورد نظر جوابگو هست یا خیر؟

با چنین واژه هایی در زبان انگلیسی چه کار خواهید کرد ؟

Quite, Quit, Quiet سه واژه که شاید فقط در نگاه اول شبیه هم باشند با سه دیکته متفاوت ، سه تلفظ متفاوت و سه معنی متفاوت ، اما برای درک درست از همین سه واژه کافی است آنها را در موقعیت های مختلف درک کنید ، وقتی که فیلم تماشا می کنید و بازیگران این لغات را در موقعیت های گوناگون استفاده می کنند آنگاه است که نسبت به آنها درک درستی پیدا خواهید کرد

همچنین حفظ لغت از روی یک لیست هم تقریباً کار اشتباهی است لغات روی کاغذ برای شما آنچنان مفهومی ندارند، در صورتی که مثلا در آموزش زبان انگلیسی حقیاد در قسمت تکنیک های زبان انگلیسی با خانم آلیشا همراه می شوید شاید برخی از جملات را متوجه نشوید اما بعد از اتمام ویدیوی آموزشی ذهن شما هم پایان نمی یابد و شروع به تجزیه و تحلیل دقیقتری در اوقات فراغتش می کند این قاعده در مورد فیلم های سینمایی و سریال ها هم وجود دارد.

خصوصیات فردی در سختی آموزش زبان

خصوصیات فردی نقش مهمی در یادگیری زبانهای مختلف بر عهده دارند. به عنوان مثال فراگیری عربی برای افراد انگلیسی زبان میتواند بسیار دشوار باشد.

 با این حال، اگر ذهن جستجوگری داشته باشید، به سادگی میتوانید درک کنید که اکثر ریشه های کلمات موجود در زبان عربی، اشتراکات فراوانی با هم دارند.

 یادگیری چنین ریشه هایی میتوانند نقش مهمی در فراگیری کلمات متعدد موجود دراین زبان را بر عهده داشته باشند.

یادگیری این کلمات می توانند به زبان آموزان در به خاطر سپردن تعداد زیادی از کلمات دیگر کمک کنند.

علاوه بر این، چنانچه علاقه فراوانی به موسیقی داشته باشید، فراگیری گروهی از زبان های آوایی می توانند بسیار ساده تر شوند.

در حقیقت زبان ها از ویژگی های متفاوتی برخوردار هستند. زبانی که برای عده ای دشوار است، ممکن است برای گروهی دیگراز افراد ساده باشد.

 به همین علت نباید گفته های گروهی از افراد در مورد سختی یا سادگی بعضی از زبان ها را بسیار جدی گرفت.

 همه زبان آموزان تفاوت هایی با هم دارند و هیچ کس نمیتواند به یقین در مورد دشواری یا سادگی یک زبان اظهار نظر کند. هر چقدر بیشتر یاد بگیرید، فراگیری مطالب جدید نیز به همان نسبت ساده تر خواهد شد

پنجشنبه
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید در منزل و یا در محل کار برای خود شریکی پیدا کنید تا آنچه
آموخته اید را با او در میان بگذارید و آرام آرام با شریک خود به زبان خارجی صحبت
کنید
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
قبل از خواب سعی کنید یک مجله یا کتاب به زبان انگلیسی
بخوانید، اگر کتاب کاغذی باشد بهتر است اما اگر در دسترس نبود از نسخه
الکترونیک استفاده کنید
موفق شدم موفق نشدم
چقدر در صحبت کردن با شریک خود موفق بودید؟
جمعه
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید تمام آنچه که از ابتدای هفته تا امروز را یادگرفته اید با تکیه بر
حافظه بر روی یک کاغذ بنویسید
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
قبل از خواب سعی کنید یک مجله یا کتاب به زبان انگلیسی
بخوانید، اگر کتاب کاغذی باشد بهتر است اما اگر در دسترس نبود از نسخه
الکترونیک استفاده کنید

موفق شدم موفق نشدم
چه میزان از مطالب درسی هفته را به خاطر دارید ؟ با درصد مشخص کنید

چگونه فیلم مناسب برای آموزش زبان انتخاب کنیم؟

ابتدا بهتر است به جای فیلم های سینمایی از سریال ها شروع کنید !

تفاوت فیلم سینمایی با سریال در این است که سریال دارای یک ساختار منسجم تر ، داستانی ادامه دار، لغات و اصطلاحات بیشتر و پرتکرار است اما فیلم سینمایی بیشتر موضوع محور است .

نکته بعدی انتخاب فیلم یا سریال هرچه که باشد اما بدون زیرنویس ، زیر نویس قاتل گوش های شماست ، وقتی که فیلم تماشا می کنید آنهم با زیر نویس تمام حواس و ادراک تان متوجه زیر نویس و ترجمه آن خواهد بود.

در هنگام تماشای فیلم همزمان 3اتفاق می افتد از نظر شنوایی با اصوات و واژه ها یکسری پالس به مغز می رسد و با دیدن تصاویر پالس های دیگری ، مغز هر دو پالس را با هم آمیخته می کند و به ایجاد درک و فهم شما از موقعیت کمک می کند ، اما زمانی که پای زیرنویس به وسط می آید شما یک کار دیگر برای مغز می تراشید و همین کار کافی است که گوش کم کم از مدار خارج شود ، چیزهایی می شنوید اما ….

در واقعیت مغز تحلیلی بر اساس اصوات نخواهد داشت ، پس مهارت شنیداری همچنان ضعیف باقی خواهد ماند ، افرادی می گویند ما یکبار با زیرنویس می بینیم و بار دیگر برای درک مطلب بدون زیر نویس در صورتی که این کار هم ثمری نخواهد داشت چون مغز به جای گوش دادن به واژه ها و درک آنها فقط به دنبال به یاد آوردن زیر نویس و ترجمه ای است که بار اول دیده اید ، افرادی می گویند 5 بار بدون زیر نویس می بینیم و بار ششم با زیر نویس باز مغز تلاشی برای یادگیری نخواهد کرد. چون می داند که یکبار دیگر وجود دارد که به راحتی می تواند مطالب را درک کند.

قانون بغلم نکن

فرض کنید کودک نوپایی می خواهد از این طرف اتاق به آن طرف برود تا سعی می کند اولین قدم را بردارد والدین او را بغل کرده و به مقصد می رسانند ، کودک مسیر را طی کرده اما نه خودش بلکه با کمک دیگران ، اجازه بدهید رشد کنید ، زمین بخورید ، اما راه را خودتان طی کنید اگر دیرتر برسید اما خودتان برسید اهمیت دارد . پس سعی کنید از بغل زیرنویس ، دیکشنری فارسی و ابزارهای بیهوده که فقط آسایش لحظه ای ایجاد می کنند پیاده شوید

قانون براکت

فرض کنید توپی از نقطه الف باید به ب برسد توپ را حرکت می دهید و فقط 25درصد مسافت را در خط مستقیم طی می کنید قانون براکت توپ را مجدد برمی گرداند به نقطه الف حتی وقتی تا نصف راه هم توپ را حرکت می دهید باز همین اتفاق می افتد جالب است که بدانید حتی اگر 99درصد توپ را به نقطه ب نزدیک کنید و رها کنید باز به نقطه الف برمی گردد فقط یک راه جلوی خود دارید توپ را به نقطه ب برسانید و کار را تمام کنید در این صورت است که به نقطه شروع هیچوقت برنخواهید گشت ، پس سعی کنید تمامی چالش های این برنامه آموزشی را تمام کنید یادگیری زبان

قانون ایده آل گرایی نکنید

خیلی از افراد وقتی جمله ای را در یک فیلم و یا سریال و یا در کتاب آموزشی می بینند به دنبال آن هستند که تک تک واژه ها را ترجمه عین به عین بکنند، این کار علاوه بر اینکه سلامت یادگیری زبان را دچار مخاطره می کند حتی در یادگیری زبان هم شما را دچار گمراهی می کند ، به عنوان مثال یادگیری زبان

در زبان فارسی واژه افتاد به چه معنی است؟ در فرهنگ لغت معنی سقوط کردن می دهد اما در محاوره وقتی کسی به دیگری می گوید افتاد به معنی فهمیدن استفاده کرده است

در زبان انگلیسی هم همین گونه ممکن است فردی گوید I see معنی آن نمی شود من دیدم یعنی من فهمیدم بسته به نوع موقعیت و شرایط ممکن است معانی واژه ها تغییر یابد یادگیری زبان

لذا ترجمه و درک لغت به لغت کمکی به شما نمی کند بلکه ممکن است باعث گمراهی شود به عنوان مثال دیگر haveبه معنی داشتن در زبان انگلیسی است اما همیشه چنین معنایی ندارد ممکن است دوستی از شما بپرسد آیا صبحانه خورده ای ؟ شما هم در پاسخ بگوئید : Yes I haveدر اینجا haveبه معنی خوردن به کار رفته است پس سعی کنید هنگام تماشای فیلم و یا خواندن مطالب درسی به دنبال ترجمه لغت به لغت نباشید معنی و مفهوم کلی جملات را درک کنید.


حالا هفته اول از ماه دوم را به اتمام رسانده اید و متوجه شده اید که می توانید با دوستان و یا خانواده به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کرده و یا کارهای فوق برنامه مفیدی مثل کتاب خواندن به زبان مورد نظر و یا خواندن مجله و … را انجام دهید که همزمان با پیشرفت در درس ها سرعت یادگیری نیز افزایش یابد. یادگیری زبان


در اینجا چند نکته مهم است که بیان کنیم ، مثلاً هنگام تماشای فیلم شما 30درصد واژه ها را متوجه می شوید و از جمله ها تقریبا 5درصد را کاملا می دانید که چیست و 15درصد از جمله ها را کاملا مفهوم آن را درک می کنید و براساس قوه ی مخیله ذهن و روند داستان مفهوم کلی فیلم را هم متوجه می شود اما در حدود 60درصد از دیالوگ های فیلم ، نکات حیاتی و … را به طور کلی نمی فهمید و این مسئله کمی آزار دهنده است در ابتدا !

اگر همینجا تسلیم شوید و به دنبال زیرنویس و دیکشنری بروید بازی را باخته اید بگذارید دیکشنری به سراغ شما بیاید نه شما ! یادگیری زبان

این تمرینات برای این است که شما همچون کودکان آموزش زبان ببینید ، از طریق قوه ادراک و تحلیل مغز به یادگیری بپردازید ، شما وقتی به دنیا می آیید فارغ از هرگونه آموزش ، جغرافیا نقش مهمی در یادگیری زبان مادری دارد ، اگر هلند بدنیا می آمدید امروز هلندی و اگر ایتالیا امروز ایتالیایی صحبت می کردید

پس سعی کنید یکبار دیگر متولد شوید و اینبار از جبر جغرافیا رها شده و جایی که دوست دارید قدم بگذارید ، سال های نه چندان دور یکی از اقوام عاشق فیلم های هندی بود آن موقع نه کامپیوتر و نه رسانه ها به اندازه این زمان پیشرفت نکرده بودند ، یا باید فیلم ها دوبله می شد و یا باید با همان زبان اصلی تماشا می کردید از زیر نویس هم خبری نبود

ایشان بعد از تقریبا 2سال تماشای مکرر فیلم ها تقریبا به زبان هندی مسلط شده بود ، این تسلط زائیده سه عامل بود، تکرار فیلم ها بیش از 2بار (یعنی هر فیلم را بیشتر از 2بار تماشا می کردند)، شنیدن فیلم ها به زبان اصلی، علاقه شدید وقتی صحبت از سیستم کردیم می خواستیم همان ابتدا درباره فرمول زیر صحبت کنیم اما به دلایلی آن را موکول کردیم به حال ….

هدف + سیستم + اراده = موفقیت یادگیری زبان

هدف یعنی مشخص کردن آنچه که خواسته واقعی و قابل محقق شدن باشد هدف را با آرزو اشتباه نگیرید ، اکثر افراد آرزو می کنند ، که اصولاً آرزوها دست نیافتنی هستند اما هدف ها قابل دستیابی است به عنوان مثال هدف را بر اساس صحبت کردن روان انگلیسی می گذارید ، این هدف قابل دستیابی است اما اگر همین هدف را محدود کنید به صحبت کردن روان انگلیسی ظرف یکماه آنگاه آنرا تبدیل به یک آرزو کرده اید که قابل دستیابی نیست پس نسبت به تعیین هدف دقت کامل داشته باشید.

اراده ، پر آفت ترین بخش رسیدن به موفقیت همین اراده است ، امروز اراده می کنید روزی یک ساعت انگلیسی کار کنید ، 20روز هم همین روال را طی می کند بعد یک مسافرت تفریحی سه روزه رخ می دهد و بعد از مسافرت اصطلاحاً پشتتان باد خورده و اراده فراموش می شود، وقتی می خواهید اراده کنید بر اساس ترشحات هورمونی این کار را نکنید

بلکه بر اساس عقل و منطق و دقیق این کار را انجام دهید تمامی جوانب یک کار را بسنجید کل زمانی که می خواهید بر اساس اراده کنترل کنید را بررسی کنید و اگر ناگهان سفری پیش آمد و یا رخدادی خارج از برنامه پیش آمد سعی کنید این موارد را بر اساس آنچه اراده شماست کنترل کنید و اصطلاحاً از هرطرف که باد آمد اراده را به باد ندهید و سیستم که پیش تر توضیحات مفصلی از آن بیان کرده ایم ،وقتی این سه عامل را با هم ترکیب کنید و در طول زمان آن ها را به کار ببرید موفقیت حتمی خواهد بود.

قانون کودک ناهنجار یادگیری زبان

فرض کنید کودکی به دنیا آمده است که فقط سر و یک دست و مقداری از یک پایش رشد می کند ، چگونه می توانید چنین کودکی را تصور کنید؟ حال جای کودک مثلاً زبان انگلیسی را بگذارید اگر فقط بلد باشید حرف بزنید اما توانایی شنیدن را نداشته باشید و یا هر آنچه می شنوید را، اشتباه درک کنید، عاجز از نوشتن یک ایمیل باشید، و یا نتوانید یک نامه را بخوانید دقیقاً همانند کودک ناهنجار خواهید بود، پس باید هر چهار عنصر یادگیری را به طور همزمان رشد دهید یعنی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن، اما همین چهار عنصر کلیدی هم برای یادگیری دارای ترتیب هستند.

ابتدا گوش دادن است (شنیدن)، کودکان خردسال بر اساس همین قوه زبان مادری را می آموزند، تا زمانی که گوش تان نشنود عم ًلا آنچه که برای صحبت کردن حفظ کرده اید به کارتان نخواهد آمد متاسفانه اکثر افراد بزرگسال می خواهند با خواندن و درک مطلب زبان یاد بگیرند، نکته ای که فراموش می کنند این است که مغز الویت های ماندگاریش اول تصاویر، دوم صداها و سوم متن است، نوشته ها و متون خیلی سخت در حافظه انسان ماندگار می شوند پس هر چقدر می توانید برای صداهایی که می شنوید تصویر سازی کنید که باعث ماندگاری آنچه یاد می گیرید خواهد بود.

بعد از شنیدن باید صحبت کردن را آغاز کنید، اکثر افراد بزرگسال هنگام صحبت کردن به یک زبان خارجی غیر از زبان مادری اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و همه چیز در یک لحظه از ذهن شان پاک می شود و بعد از گذرزمان در ذهن با خود می گویند ای وای فلان چیز فلان می شد، و …..

برای اینکه هنگام صحبت کردن اعتماد به نفستان از بین نرود کافی است فقط یک تکنیک را رعایت کنید با صدای بلند مطالبی را که می آموزید تکرار کنید

صدای بلند غیر از اینکه به شما اعتماد به نفس می دهد ، باعث می شود گوشتان هم صدای نامتعارف از صدای واقعی خود شما را بشنود و باز در درک آنچه گفته اید گوش تان نیز تقویت می شود، منظور از صدای بلند داد زدن نیست اگر تن عادی صدای شما از 1 تا 10عدد 3 است کافی است با عدد 6 تمرین کنید و عدد 10به مفهوم داد باشد و در آخر تقویت خواندن و نوشتن به صورت همزمان است، این دو مهارت را باید به صورت هماهنگ پیش ببرید.

تمرین ماه دوم این بار جدول زیر را خود شما برای چهار هفته تنظیم کنید

کل روزهای هفته
ساعت ….. صبح به مدت یک ساعت از اپلیکیشن درسی را بیاموزید
ساعت ….. ظهر یا عصر آنچه را که صبح آموختید دوباره تکرار کنید
ساعت…… عصر یا شب مجدداً درسی را که امروز خواندید تکرار کنید
سعی کنید یک برنامه فوق العاده ایجاد کنید ……………………………………………………….
………………………………………………………………
با کتاب کار ، کار کنید و تمارین آن را حل کنید
قبل از خواب سعی کنید که …..

وقت اضافه یادگیری زبان

ای کاش زندگی هم مثل بازی فوتبال وقت اضافه داشت!
اما واقعاً در زندگی امروزی ما، در این شهرهای پر ازدحام وقت های اضافی بسیاری است که از آنها غافل می شویم، هنگام طی مسیر در اتوبوس یا تاکسی یا مترو، هنگام صرف غذا، هنگام تماشای غیر هدفمند و تفریحی تلویزیون، تقریباً هر ایرانی روزی 3الی 4ساعت از اوقات خود را به شکل های مختلف از بین می برد

اما کافی است هنگامی که در مترو هستید فلش کارت های خود را از جیب در آورده و تا رسیدن به مقصد یک نگاهی به آنها بیاندازید و یا اینبار از هدفون استفاده کنید و به یک موسیقی با زبان مورد نظر مثلا انگلیسی گوش کنید در مورد موزیک ها حتماً متن شعر را پیدا کنید و هنگام گوش دادن حداقل یکبار متن را با صدا مقایسه کنید

شاید این سئوال پیش آید که چرا در مورد فیلم ها گفته شد که از زیرنویس استفاده نشود، موزیک ها تلفیقی از صدای انسان و آلات موسیقی است به همین علت ممکن است گوش دچار اشتباه شود و واژه ها را با هم اشتباه بگیرد پس بهتر است یکبار متن شعر را مطالعه کنید، استفاده از فلش کارت ها بسیار کمک کننده هستند.

ممکن است در ساعاتی که در مترو یا اتوبوس هستید شما را سرگرم کنند، و یا حتی می توانید با آنها بازی هایی را طراحی کنید.

تکنیک تمرکز یادگیری زبان

بسیاری از افراد هنگام مطالعه و یا کارهای دیگر سریعا حواس شان پرت شده و معطوف مسئله ای دیگر می شود به عنوان مثال هنگام استفاده از اپلیکیشن ناگهان صدای پیام یک پیام رسان می آید برای دیدن پیام به پیام رسان مراجعه کرده و بعد از 2ساعت متوجه می شوند که از اصل مطلب دور مانده اند.

عدم تمرکز باعث می گردد علاوه بر اینکه زمان بیشتری را جهت یادگیری زبان باید صرف کرد کیفیت یادگیری زبان نیز کاهش یابد.

حال با چند تمرین و راه کار ساده می توانید قدرت تمرکز را افزایش داده و باعث شوید هنگام مطالعه و یا یادگیری به سادگی حواس تان پرت نشود.

تمرین اول یادگیری زبان

به مدت 10الی 30ثانیه به هر چیزی که در اطرافتان وجود دارد نگاه کنید و روی یک شیء تمرکز کنید به عنوان مثال مبل حال به جزئیات آن فکر کنید نوع پارچه ، چوب و سایر جزئیات آن دقیق توجه کنید حتی اگر می توانید روش ساخت آن را نیز تصور کنید سعی کنید در این مدت کوتاه به چیز دیگری فکر نکنید و حواستان پرت نشود بعد از تمرکز روی یک شیء ،چیز دیگری را انتخاب کنید مثلا گلدان و به همین شکل ادامه دهید تا مدت زمان 5دقیقه، این تمرین باعث می گردد بتوانید در مرور زمان بر روی موضوع دلخواه تمرکز کرده و به سایر حواشی نپردازید.

تمرین دوم یادگیری زبان

به مدت 30ثانیه به حالت چهارزانو نشسته چشم ها را بسته و در این مدت زمان به هیچ چیز فکر نکنید به طور منظم اگر این کار را تمرین کنید می توانید زمان آن را به مدت بیشتری افزایش دهید این تمرین علاوه بر اینکه باعث افزایش تمرکز می گردد باعث آرامش و رها شدن ذهن از امور جاری روزانه نیز می گردد.

تمرین سوم یادگیری زبان

از عدد 100تا 1را برعکس در ذهن بشمارید ، به هیچ عنوان نگذارید که چیزی مانع شمارش شود اگر در وسط شمارش حواستان پرت شد و یا رشته شمارش از دستتان خارج شد مجدداً از 100شمارش را شروع کنید.

راه کار اول یادگیری زبان

در محیطی که اقدام به یادگیری می کنید ابتدا شرایط را مهیا سازید و وسایل و یا چیزهایی که باعث می شود حواستان پرت شود را خنثی کنید ، به عنوان مثال در اتاقی شروع به مطالعه کنید که صدای تلویزیون به گوش شما نرسد و یا اگر ناچاراً این اتفاق می افتد از سایر اعضای خانواده خواهش کنید صدای آن را کم کنند ، هنگام کار با اپلیکیشن اینترنت گوشی را قطع کنید که پیام های ، پیام رسان ها را دریافت نکنید و یا نوتیفیکیشن های دریافتی را غیر فعال سازید ،
حتی اگر اشیایی در منزل یا محل کار باعث می گردند که تمرکز شما برهم بخورد آنها را از دید خارج کنید.

راه کار دوم یادگیری زبان

قبل از شروع مطالعه ذهن خود را بر اساس تمرین دوم(صفحه قبل) آرام کرده ، سعی کنید احساس هایی همانند خشم، عصبانیت ، ناراحتی ، غم و … قبل از مطالعه در شما وجود نداشته باشد ، این احساسات باعث می شوند در هنگام مطالعه و یادگیری ناگهان مسیر ذهن شما را منحرف کنند.

راه کار سوم یادگیری زبان

تا متوجه شدید که حواس تان از موضوع اصلی پرت شد، چند ثانیه به یک شیء متمرکز شوید(تمرین اول) و سپس به موضع اصلی برگردید این کار باعث می شود ذهن فراخوانی مجدد نسبت به آنچه باید انجام دهد پیدا کند.

راز دیکشنری ! یادگیری زبان

در چند پاراگراف قبل گفتیم اجازه دهید دیکشنری به سراغ شما بیاید ، نه شما سراغ دیکشنری !  

اما در اینجا تکنیکی آموزش داده می شود که فوق العاده در یادگیری زبان موثر است یادگیری زبان

فرض کنید واژه Book را نمی دانید و می خواهید حالا معنی آن را بفهمید ، ساده ترین راه که به ذهن اکثر افراد می رسد استفاده از گوگل می باشد ، اما قبلا هم یادآور شدیم نگذارید ذهن شما را کنترل کند ذهن یا مغز آسانترین راه را به شما نشان می دهد و یقیناً ساده ترین راه بهترین راه نیست ، اگر می توانید یک دیکشنری کاغذی انگلیسی به انگلیسی تهیه کنید ، اما اگر نمی توانید و یا ترجیح می دهید از اینترنت استفاده کنید کافی است بعد از هر واژه ای که نمی دانید defرا تایپ کنید به عنوان مثال برای واژه بوک Book defرا تایپ کنید نتیجه زیر را مشاهده خواهید کرد

a handwritten or printed work of fiction or nonfiction, usually on sheets of paper fastened or bound together within covers.

حالا معنی همه کلمات بالا را می دانید اما واژه ای که زیر آن خط کشیده ایم را نمی دانید پس fiction def را جستجو کنید نتیجه زیر حاصل می شود یادگیری زبان

the class of literature comprising works of imaginative narration, especially in prose form.

حالا ممکن است تعداد واژه های ناشناخته بیشتر شود برای هر کدام از واژه ها همین راه را ادامه دهید تا جایی که اگر از معنی انگلیسی آن نتوانستید به درک درستی برسید آنگاه به سراغ ترجمه فارسی واژه بروید با این روش بسیاری از واژه ها که در اعماق ذهنتان خاک می خوردند بیرون آورده می شوند و دوباره زنده می شوند و همچنین واژه های بیشتری را خواهید آموخت و نکته مهم تر این است که یادگیری معنای یک واژه را بر اساس جملات یاد خواهید گرفت.

اشتباهات مرگ آور برای یادگیری زبان

اگر از شما پرسیده شود که بزرگ ترین اشتباهات زبان آموزان در آموزش و یادگیری زبان را نام ببرید، به این سوال چه جوابی خواهید داد؟

استفاده نکردن از کلمات صحیح در جای درست؟ اشتباه در دستور زبان؟ تلفظ نادرست؟ این ها اشتباهات معمولی می باشند که به طورمعمول زبانآموزان در هنگام یادگیری زبان با آنها سروکار دارند ولی هیچ وقت نمیتوانند شما را از ادامه راه بازدارند.

در اصل این اشتباهات به عنوان مثال داشتن دامنه ی لغات محدود، تلفظ های اشتباه، اشتباهات گرامری، مشکلاتی طبیعی در یادگیری زبان و بخشی جدایی ناپذیر از آن می باشند، پس میتوان گفت که اشتباه به حساب نمی آیند.

حال با اشتباهاتی آشنا خواهید شد که سبب وقفه افتادن در مراحل یادگیری زبان میشوند. مشکلاتی که هر روز زبان آموزان با آنها دست و پنجه نرم می کنند.

ترس از اشتباه کردن یادگیری زبان

اشتباه کردن قسمتی جدایی ناپذیر از یادگیری زبان و به طور کلی یادگیری هر مهارت دیگری می باشد. پس خودتان را به خاطر اشتباهاتی که دارید سرزنش نکنید.

درباره ی آن ها فکر کنید جهت تسلط بر یک زبان هیچ راهی جز اشتباه کردن و درست کردن این اشتباهات ندارید.

پس چرا از آن میترسید؟ این اشتباهات را با آغوش باز بپذیرید حتی اگر سبب شوند که شما از منطقه ی راحتی (comfort zone)خود بیرون روید.

از اشتباهات خود در راه مثبت استفاده نمایید و از آنها درس بگیرید. هر چقدر در راه یادگیری و آموزش زبان احساسات منفی و اضطراب بیشتری داشته باشید، احتمال رها کردن و تسلیم شدن در یادگیری زبان بیشتر می شود.

تعداد زیادی از افراد از صحبت کردن در جمع دوری میکنند تا وقتی که اطمینان پیدا کنند همه چیز را به درستی ادا می کنند.

این خود، بزرگ ترین اشتباه می باشد با این کار خود را از اشتباه کردن وکسب تجربه های تازه باز می دارید. دلواپسی درباره ی اشتباهات، شما را از ادامه ی راه، دلسرد و نا امید می کند. همیشه به خاطر داشته باشید که این اشتباهات،بابی جهت بهبود و اصلاح شما و قسمتی از فرآیند رشد و یادگیری می باشند. بدون اشتباه کردن، پیشرفت تان متوقف خواهد شد. یادگیری زبان

در آخر، هر روز، اشتباهات خود را روی کاغذ بنویسید و در مقابل هر کدام بنویسید که چه نکاتی را از آن یاد گرفته اید بعد از آن بررسی کنید که برای حل آن و پیش گیری از تکرار این اشتباه چه کاری میتوانید انجام دهید.

سال های خیلی دور می خواستم برای اولین بار یک ایمیل درست کنم به دوستی که راهنمای من بود گفتم اینجا نوشته ”سیگن این ” کنید برگشت به سمتم و گفت ” ساین این“ مراحل را تا انتها انجام دادم و دوباره گفتم اینجا نوشته” سیگن اوت” همین رو بزنم که دوستم من رو زد و یادگرفتم که سیگن چه ”این“باشد چه ”اوت“ ”ساین” است !

یاد نگرفتن تلفظ صحیح یادگیری زبان

با وجود صدها واژه در زبان های گوناگون، اشتباه کردن در تلفظ یک امر طبیعی می باشد. ولی این که فکر کنید هیچ وقت نمی توانید تلفظ درست کلمه ای را یاد بگیرید، اشتباه می باشد.

هر زبان، قواعد خاصی برای تلفظ دارد که امکان دارد در بعضی زبانها این قواعد کمی پیچیده و عجیب به نظر برسند ولی یاد گرفتن آن ها غیر ممکن نیست. هر کاری با تمرین و تلاش امکان پذیر می شود.

قوانین آوایی و تلفظی را که برای تان مشکل به نظر می رسند، معین کنید. سپس لیستی از کلمه ها در موضوعات دلخواه تان تهیه نمایید و سعی کنید تا تلفظ درست آن ها را خودتان پیدا کنید. در سایت Forvo.com می توانید صحیح بودن تلفظ خود را بررسی کنید. به تدریج و با تمرین زیاد، این قوانین آوایی در ذهن شما می نشیند و به الگوهای تلفظ زبان مورد نظر عادت می کنید.

گیج شدن با مطالعه ی قواعد دستور زبان یادگیری زبان

هر زبانی که برای یادگیری و آموزش انتخاب کنید، قواعد دستوری ویژه خود را دارد. بعضی از این قواعد بسیار دشوار و پیچیده می باشند ولی در کنار قواعد پیچیده، قوانین راحتی نیز وجود دارند که آن ها را به آسانی می توان آموخت. تعداد زیادی از زبان آموزان در زمان یادگیری دستور زبان دو اشتباه بزرگ را مرتکب می شوند.

یکی این که قسمت هایی از دستور زبان را که ساده تر می باشد و یادگیری زبان را آسان تر می کنند، نادیده می گیرند.

دومین اشتباه، تمرکز کردن بر روی جزییات قسمت های دشوارتر دستور زبان است بدون این که کمی به گذشته برگردیم و ببینیم آیا شیوه راحت تری برای یادگیری آن هاوجود دارد یا نه. به طور مثال در زبان فرانسه، جنس(مذکرو مونث) کلمات را می توان با توجه به حرف آخر آن ها متوجه شد و دیگر به حفظ کردن آن ها نیازی نمی باشد.

تمرکز روی یادگیری لغات اشتباه یادگیری زبان

با تمرکز بر روی لغاتی که متناسب با زندگی، شخصیت و شغل شما می باشند، شما خیلی سریع لیستی از کلمات مورد نیاز برای مکالمه کردن را در اختیار خواهید داشت. به علاوه این که، زمانی که لغات مرتبط با زندگی و کارتان را برای یادگیری زبان  انتخاب می کنید، یاد گرفتن آن ها برای شما آسان تر خواهد شد و راحت تر آن ها را به خاطرتان خواهید سپرد.

تصور این که زندگی در خارج از کشور، بهترین راه برای تسلط به یک زبان است یادگیری زبان

اگر فکر میکنید فقط با زندگی کردن در کشوری که زبان آن را می آموزید، می توانید به آن زبان تسلط پیدا کنید و آن را راحت تر و بهتر یاد بگیرید، کاملا در اشتباه هستید. یکی از بهترین شیوه ها برای یادگیری زبان، تمرین با اپلیکیشن ها می باشد.

امروزه با وجود اینترنت به آسانیمیتوانید با زبان مورد نظرتان خیلی راحت در ارتباط باشید؛ تفاوتی ندارد که کجای این کره ی خاکی زندگی می کنید. فرض کنید یک آمریکایی آمده است ایران و می خواهد زبان فارسی را در محیط ایران یاد بگیرد ، سلام و احوال پرسی ، خداحافظی و خوش آمد گویی ، پرسیدن آدرس و نشانی را می تواند با صحبت با اکثر مردم به راحتی بیاموزد اما ….
آیا در مورد مسائل روز سیاسی و اجتماعی هم می تواند با کسی هم کلام شود ؟ آیا می تواند در مورد سریالی که شب گذشته از تلویزیون پخش شده با دوستان خود صحبت کند ؟

به نظر شما چند دقیقه می تواند یک مخاطب فارسی زبان را به خود اختصاص داده تا فارسی بیاموزد ؟ این ها همه با این شرایط است که مردم ایران مهمان نواز و در مواجهه با اتباع بیگانه با روی باز بر خورد می کنند حالا شما می خواهید در یک کشور خارجی زبان آنجا را در همان جا یاد بگیرید آیا کسی وقتش را برای یادگیری زبان شما به رایگان خرج خواهد کرد؟ آیا کسی در مواجهه با شما که حال بیگانه هستید برخورد مناسبی خواهد داشت ؟

ایرانیان بسیاری با همین سودا به کشورهای خارجی سفر کرده اند و بعد دچار مشکلات بسیاری شده اند و برای جبران این اشتباه مجبور به گذراندن کلاس های زبان در همان کشور شده اند که به مراتب هزینه های سنگینی را به آنها تحمیل کرده است.

ماه دوم را تمام کرده اید و به ماه سوم رسیده اید ابتدا جدول ارزشیابی را تکمیل کنید

مهارت ها
شنیدن……………. درصد پیشرفت نسبت به روز اول که شروع کردم
صحبت کردن ……………. درصد پیشرفت نسبت به روز اول که شروع کردم
خواندن ……………. درصد پیشرفت نسبت به روز اول که شروع کردم
نوشتن ……………. درصد پیشرفت نسبت به روز اول که شروع کردم
این جدول را در پایان هر ماه برای خود درست کرده و آن را پر کنید شش ماه بعد روند یادگیری زبان خود را در پایان هرماه می توانید کاملا مقایسه کنید

اجتناب از یادگیری گرامر یادگیری زبان

درست است می گوییم که گرامر یاد نگیرید حتی در کتاب گرامر هم به این موضوع اشاره کرده ام ، اهداف خود را بررسی کنید ابتدا باید هدفتان صحبت کردن به زبان مورد نظر باشد ، آیا کودکان گرامر زبانی را که صحبت می کنند می دانند؟

پس ابتدا سعی کنید صحبت کنید وقتی سعی می کنید گرامر یاد بگیرید فوق العاده دچار ابهام و سئوال می شوید اینکه شما بدانید جمله شرطی نوع اول با جمله شرطی نوع دوم چه تفاوتی دارد اما نتوانید چهارتا کلمه صحبت کنید چه فایده ای دارد، دوم برای درک بهتر دستور زبان یک زبان خارجی بهتر است حداقل تا حدی دستور زبان مادری تان را بلد باشید با این کار حداقل 50درصد راه یادگیری دستور زبان خارجی را طی کرده اید درست است که تفاوت های بسیاری در دستور زبان های خارجی است اما مشابهات فراوانی نیز دارد.

بعد از یادگیری دستور زبان فارسی اقدام به یادگیری دستور زبان خارجی کنید ، و حتماً در زمانی که در حال آموزش هستید بیشتر از یک چهارم زمان خود را صرف یادگیری گرامر نکنید.

روش طلایی برای صحبت کردن یادگیری زبان

اکثر افراد سعی می کنند دایره لغات خود را افزایش داده تا در صحبت کردن دچار مشکل نشوند این کار به خودی خود بد نیست بلکه بسیار هم خوب می باشد اما آیا در سریعتر یادگرفتن زبان هم کمک می کند؟ فرض کنید کلمات زیر را به تنهایی می خواهید یاد بگیرید.

Easy(آسان)
Take(گرفتن)
It (آن)

حالا سه واژه را به تنهایی یاد گرفتید اگر بخواهید به کسی بگوئید سخت نگیر در معنی تک تک این لغات آیا می توانید پیدایش کنید اما کافی این عبارت رو حفظ کنید Take it easyسخت نگیر ، از مجموع این سه واژه و یا به عبارتی از همین یک عبارت در هزار موقعیت کلامی می توانید بهره بگیرید

ولی از هر کدام از این واژه ها به صورت تنها فقط در 100موقعیت امکان استفاده خواهید داشت پس به جای حفظ کردن تک به تک لغات در ابتدا تمام تلاش خود را بر روی یادگیری عبارات بگذارید

با این کار می توانید با حفظ کردن 100عبارت کاملا صحبت کنید اما با حفظ کردن 1000لغت نمی توانید صحبت کنید توجه داشته باشید اگر متوسط کوتاه ترین عبارت و بلندترین عبارت را 3 واژه در نظر بگیریم با حفظ کردن 100عبارت 300لغت را آموخته اید شاید ساده ترین عبارت در زبان انگلیسی ? How are you می باشد که تحت الفظی می شود چطور هستید شما؟

از همین عبارت ساده تقریباً در تمامی مکالمات خود با سایر افراد استفاده می کنید پس قدرت عبارات را دست کم نگیرید و اگر می خواهید هر چه سریعتر زبان مورد نظر را راحت تر صحبت کنید ، عبارات بیشتری بیاموزید.

درک فرهنگ ، آداب و رسوم یادگیری زبان

شناخت فرهنگ و آداب و رسوم و حتی خوراک هایی که آن مردمان بیشتر مصرف می کنند در یادگیری زبان نقش بسزایی دارد ، غافل شدن از این مسئله باعث سردرگمی خواهد شد شاید به طور کلی معنی برخی از عبارات را متوجه نشوید و یا نتوانید کاربرد آن عبارت را در موقعیت استفاده شده درک کنید ،پس هرچه می توانید در زمینه شناخت مردم آن منطقه ای که می خواهید زبان آن را یاد بگیرید تحقیق و مطالعه کنید این کار باعث می شود دچار تعارض نشوید.

بسیاری از متخصصین آموزش زبان بر این باورند که آموزش زبان صرفاً آموزش زبان نیست بلکه روند آموزش زبان شامل آموزش فرهنگ نیز می شود زیرا زبان فرهنگ محور است و در واقع زبان یکی از جنبه های فرهنگ و رفتار اجتماعی می باشد

اگر فردی در یادگیری زبان به خود زمان زیادی بدهد اما عوامل فرهنگی را نادیده بگیرد، این غفلت باعث بوجود آمدن خطاهای زبانشناختی غیر استانداردی می شود

به عنوان مثال زبان انگلیسی به دلیل مجاورت شبیه جزیره انگلستان در کنار دریا بیشتر اصطلاحات آنها مربوط به دریا می شود که نمونه هایی از آنها را در زیر می آوریم یادگیری زبان

It smells fishy. مشکوک است
An odd Fish آدم عجیب و غریب
To drink like a fish افراط در نوشیدن الکل
To have other fish to fry کار یا چیز جالب تری برای انجام دادن داشتن

نکته جالب اینجاست که در تمامی عبارات بالا واژه Fish به معنی ماهی وجود دارد اما در عبارت چنین معنایی پیدا نمی کنید و این مطلب بر می گردد به فرهنگ و نوع زیست بوم انگلیسی ها، به عنوان مثالی دیگر در زمینه ارتباط محل زندگی با زبان باید به اسکیموها اشاره کرد که هفت کلمه برای برف دارند زیرا در محیط زندگی آنها هفت نوع برف وجود دارد .

عبارتهایی اصطلاحی به معنای انسان به عنوان مثال دیگر ’’He works like a dog“ که بیانگر کار مستمر و طاقت فرسا می باشد، اما در زبان فارسی نسبت دادن سگ به فرد باعث ناراحتی وی می شود چرا که با توجه به فرهنگهای متفاوت در زبان فارسی استفاده از سگ و نسبت دادن آن به فرد تنها برای توهین کردن استفاده می شود، حتی عباراتی دیگر مانند ”او مثل خر یا اسب کار می کند ” یا ” مثل گاو می خورد“ نیز در زبان فارسی دارای بار معنایی منفی هستند.

حال آنکه همان گونه که ذکر شد در انگلیسی نه تنها توصیف فردی با این عبارات موجب ناراحتی وی نمی شود بلکه اگر فردی را چنین توصیف کنیم و بگوییم: ”شما مثل سگ خوش شانسید“(You are lucky as a dog) یقیناً وی از ما تشکر خواهد کرد و برای ما نیز آرزو می کند که مانند وی باشیم.

نگاهی به شیوه تحسین کردن در دیگر فرهنگ ها نیز می تواند به درک بهتر موضوع کمک کند. به عنوان مثال در فرهنگ چین شیوه تمجید کردن کاملا از شیوه رایج در میان اروپایی ها متفاوت است. یادگیری زبان

چینی ها در این امر بسیار متواضعانه برخورد می کنند. زمانی که یک چینی از سوی یک انگلیسی زبان با جمله ای مانند: انگلیسی صحبت کردن شما عالی است مورد تمجید قرار می گیرد، او بر اساس آداب و رسوم فرهنگ و زبان خود به فرد انگلیسی زبان اینگونه جواب می دهد:نه، نه، هنوز خیلی راه مانده تا انگلیسی صحبت کردن من به سطح عالی برسد.

با توجه به قوانین جامعه شناسی زبان، این فرد چینی جمله ای مناسب برای جواب خود در زبان انگلیسی انتخاب نکرده است. این احتمال وجود دارد که فرد انگلیسی زبان فکر کند طرف مقابلش فرد چینی درک درستی از مورد تمجید واقع شدن ندارد، چون او با توجه به آداب و رسوم مربوط به زبان انگلیسی باید اینگونه جواب دهد: “متشکرم یا از تعریف و تمجید کردن شما خوشحال شدم. متشکرم”.

مثال های بالا تفاوتهای فرهنگی و تأثیر آنها بر زبان و همچنین شیوه های فکری متفاوت مردم در درک و فهم مطالب انتزاعی را نشان می دهند. یادگیری زبان

حالا برای ماه سوم و چهارم یک جدولی همانند ماه دوم تهیه کنید ، و طبق برنامه پیش بروید توجه داشته باشید برنامه ریزی برای دوماه می کنید و پس از موفق شدن در پایان ماه چهارم برای ماه پنجم و ششم دوباره برنامه ریزی کنید و در تمامی مراحل قانون جبران نکنید را فراموش نکنید.

حقیقت پنهان یادگیری زبان یادگیری زبان

شاید با عبارت یک شبه ره صد ساله رفتن آشنا باشید، این عبارت اگر در هر موردی جواب بدهد در مورد آموزش زبان جواب نخواهد داد . تمامی افرادی که می گویند ظرفمدت کوتاه یک ماهه یا سه ماهه یا دوره های فشرده می توانید به زبان مورد نظرتان صحبت کنید شک نداشته باشید که دروغ می گویند و تنها هدفشان تامین مالی از جانب شما می باشد یادگیری یک زبان خارجی بسته به شخص بین 4 الی 5سال زمان لازم دارد که بتوانید در بالاترین سطح ممکن باشید

در روش بنیاد حقیاد ما این زمان را به شش ماه تقلیل داده ایم نکته حائز اهمیت این است که هیچ کسی نمی تواند ظرف مدت شش ماه تمام کارهای آموزشی خواسته شده در دوره آموزش زبان انگلیسی حقیاد را مو به مو انجام داده و به اتمام برساند متوسط بهترین و باهوش ترین افراد یا به عبارتی همان سوپر منظم ها می توانند ظرف مدت یکسال به اتمام برسانند.

در مطالب قبلی هم اشاره شد که باید محور زمان را از آموزش حذف کنید تا زمانی که برای خود ،زمانی برای اتمام و یادگیری زبان در نظر بگیرید امکان یادگیری را کاهش می دهید و به عبارت بهتر کیفیت یادگیری را کاهش می دهید

فرض می کنیم شما یک آدم مبتدی هستید و از اولین روز دوره مبتدی آغاز کرده اید انتظار اتمام در پایان شش ماه کار بسیار اشتباهی است، اگر درس امروز را 80درصد یادگرفتید به سراغ درس
های فردا بروید اگر یاد نگرفتید دوباره تکرار کنید اگر لازم بود 20بار تکرار کنید آنقدر تکرار کنید که کاملا ملکه ذهنتان شود ، شب خواب به زبان انگلیسی ببینید ، زبان باید دغدغه شما شود نه اینکه زمان دغدغه شما، خیلی از افراد مسافر کشورهای خارجی می شوند و دوست دارند در مدت زمان باقی مانده تا موعد بلیط شان زبان را کامل و درست یاد بگیرند حالا چقدر زمان دارند ؟ دو ماه ! یادگیری زبان

یادگیری زبان به هیچ عنوان دارو یا قابلیت تزریق ندارد باید زمان بگذارید بهترین توصیه به این افراد این است که یک روش جامع و مدون را در پیش بگیرند تا اینکه صِرف عجله در دام آموزش های اشتباه قرار گیرند.

اگر شما یک واژه را در ابتدا غلط یاد بگیرید 17برابر یک واژه ای که صحیح یاد گرفته اید باید زمان صرف کنید تا اشتباه تان را اصطلاح کنید ، پس چه بهتر است از همان دابتدا روشی جامع و مدون را در پیش بگیرید تا زمان های اضافی از شما تلف نشود.

جاده خاکی آموزش زبان یادگیری زبان

متاسفانه در سال های اخیر افراد بسیاری اقدام به تولید نرم افزار و کتاب های آموزشی نموده اند که بیشتر از آنکه هدف تامین محتوای درست آموزشی داشته باشید اهداف اقتصادی آنها بزرگتر است ، به عنوان مثال کتاب 504واژه انگلیسی ، شاید تا به امروز بیش از یک میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسیده باشد ، یعنی یک جامعه زبان آموز یک میلیون نفری ، حال پرسش این است چند نفر با استفاده از این کتاب می توانند صحبت کنند؟

واژه هایی که شاید در یک سریال تلویزیونی 4تا از آنها بیشتر مورد استفاده قرار نمی گیرد یعنی سه فصل 15 قسمتی از یک سریال که هر قسمت 45دقیقه است و سر جمع 2025 دقیقه فیلم و استفاده بازیگران از 4لغت این کتاب، پس شک نکنید که به جاده خاکی زده اید ، یادگیری واژه های این کتاب به هیچ عنوان بد نیست اما آنچنان هم لازم نیست وقتی در ابتدای راه هستید و یا حتی در اواسط راه چه نیازی است که واژه های سخت و دشوار را بیاموزید که شاید در طی یک سال از زندگی سه بار هم از آنها استفاده نکنید

از این دست کتب و یا نرم افزار و یا اپلیکیشن های تلفن همراه بسیار در بازار ایران وجود دارد، که متاسفانه همگی جاده خاکی آموزش زبان هستند که نه تنها به یادگیری زبان شما کمک نمی کنند بلکه باعث کندی یادگیری و سرخوردگی هم خواهند شد.

چگونه منابع معتبر را از منابع نامعتبر تشخیص دهیم؟ یادگیری زبان

با طرح چند پرسش به جواب سئوال بالا دست پیدا خواهیم کرد ، ابتدا نویسنده کتاب ایرانی است یا خارجی صرف اینکه یک انتشارات ایرانی آن را منتشر کرده است ملاک نویسنده کتاب نیست اگر خارجی است پس شک نکنید که برای فارسی زبان ها این کتاب تولید نشده است، پس به دنبال کتابی باشید که نویسنده آن ایرانی است و یا اگر کتاب نویسنده خارجی دارد توسط یک استاد زبان ایرانیتایید شده باشد . (نه اساتید آموزشگاه ها)

 سئوال بعدی
رزومه افراد را بررسی کنید همه افراد با صرف چند میلیون می توانند اقدام به تولید نرم افزار آموزش زبان نمایند ، کار بسیار پیچیده و دشواری نیست ، اما آیا این افراد در این حوزه دارای سوابق موثری هم هستند ؟

به دنبال افرادی باشید که از یک سیستم آموزشی نتیجه مثبت گرفته اند به عنوان مثال در مارکت ها قبل از خرید آموزش زبان نظرات کاربران را مشاهده و بررسی کنید وقتی 60درصد مشتریان یک اپلیکیشن ناراضی هستند چرا اقدام به خرید آن می کنید؟
و در آخر یک سیستم آموزشی می بایست با استفاده از افراد کاردان در همان حوزه تولید شده باشد و نه صرفاً افراد بومی بلکه باید تلفیقی از کارشناسان و زبان شناسان خارجی و ایرانی باشد چون درک تفاوت های فرهنگی بسیار حائز اهمیت است و راه یادگیری زبان را کوتاه تر می کند. یادگیری زبان

مشکلاتی که اکثر زبان آموزان دارند یادگیری زبان

 1. عدم اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن / راه حل : با صدای بلند تمرین کنید
 2. فراموشی موقع صحبت کردن/ راه حل : تمرین های تمرکز و ثبات حافظه را انجام دهید.
 3. فراموشی واژه ها و عبارات / راه حل : تکرار بیش از 3بار و در سه نوبت زمان مختلف
 4. عدم کیفیت در یادگیری / راه حل : حذف زمان اتمام یادگیری
 5. نیمه کاره رها کردن / راه حل : مسابقه با خودتان و تکمیل جدول های گفته شده(آموزش را تبدیل به بازی کنید)
 6. ترجمه همزمان فارسی به …. (زبان مورد نظر) در ذهن/ راه حل : دیدن فیلم و تکرار آن بدون زیرنویس
 7. اتلاف وقت در یادگیری / راه حل : عدم استفاده از سیستم ها و آموزش های غلط
 8. وابستگی به دیکشنری و مترجم / راه حل : عصای خود را بشکنید و باور داشته باشید که می توانید.
 9. کاهش انگیزه های روانی برای یادگیری / راه حل : تمرکز بر روی آموزشی که با زندگی و کار شما مرتبط باشد.

حتماً برای هر هفته جدول تهیه کنید و اگر توانایی مدیریت کردن دارید برای ماه و اگر آنقدر به عملکرد خود اطمینان دارید برای یک فصل برنامه ریزی کنید هر چقدر بتوانید برنامه های بلند مدت را بدون نقص اجرا کنید

سریعتر به مقصد خواهید رسید از مشکلات ترسی نداشته باشید همیشه همه ی مشکلات قابل حل هستند، کمی زمان باعث حل مشکلات خواهد شد ، توجه به این نکته که زمان در یادگیری نقش بسزایی دارد از یک طرف داشتن یک همراه خوب نیز به شما در یادگیری هرچه بهتر زبان کمک می کند. یادگیری زبان

به عنوان مثال می توانید با یکی از دوستان خود در میان بگذارید که من در این دوره شرکت کردم با من همراه شو! البته به یاد داشته باشید با هیچ کس غیر خودتان رقابت نکنید بلکه آنچه یادگرفته اید را با هم تبادل کنید این تبادل اطلاعات باعث پیشرفت چشمگیری خواهد شد

تکنیک های یادگیری سریع ، موثر و عمیق یادگیری زبان

 1. هنگام مطالعه پای خود را حرکت دهید.
  در طول مطالعه و نشستن در یک مکان برای مدت طولانی، پای خود را هر چند وقت یکبار به سمت بالا و پایین تکان دهید. این کار موجب افزایش جریان خون شده و یادگیری و تمرکز را افزایش می دهد.
 2. برای فکر کردن غذا بخورید.
  خوردن صبحانه بسیار ضروری است زیرا پروتئین مغز را تامین می کند. کمبود پروتئین برای مغز باعث سردرد می شود.
 3. ناهار سبکی بخورید.
  ناهار سنگین باعث خواب آلودگی میشود اگر بعد از ناهار فرصت خوابیدن ندارید، سعی کنید ناهار سبکی انتخاب کنید.
 4. از داروهای تقویت حافظه استفاده کنید.
  داروی گیاهی ژینکگو بیلوبا – که باعث افزایش جریان خون در مغز می شود – بدون عوارض جانبی در بازار موجود است.
 5. از اضطراب و افسردگی به دور باشید.
  استرس و ناراحتی باعث کاهش یادآوری اطلاعات میشود و از این رو باعث کاهش قدرت یادگیری میشود. گاهی اتاق روشنتر و خوردن غذاهای طبیعی بیشتر باعث افزایش شادابی و آرامش می شود.
 6. برای ارائه ی ایده ی جدید بخوابید!
  قبل از خواب به ایده های جدید فکر کنید حتی اگر می توانید با افراد خیالی به زبان مورد نظرتان وارد بحث و گفتگو شوید. یادگیری زبان
 7. بین مطالعه استراحت کنید.
  تغییر وضعیت روحی و جسمی باعث مشخص شدن استرس هایی می شود که در حال مطالعه بر ما حکم فرما شده اند و ما از آنها بی خبریم. مطالعه همراه با استراحتهای هرچند کوتاه بسیار مفیدتر از مطالعه ی طولانی بی وقفه است. برای این منظور، به ازای هر 90 دقیقه مطالعه، 20دقیقه استراحت داشته باشید.
 8. حین مطالعه در فواصلی پیاده روی هم داشته باشید.
  پیاده روی و قدم زدن هر چند کوتاه باعث تغییر تمرکز ذهن شده و به ذهن مجال بازآوری مطالب و خلاقیت را می دهد.
 9. موضوع مورد تمرکز خود را تغییر دهید. یادگیری زبان
  گاهی که فرصت کافی برای استراحت و تجدید قوا ندارید، می توانید نقطه ی تمرکز خود را از یک موضوع خاص به موضوعی که با آن آشناتر هستید تغییر دهید.
 10. سه راه مختلف برای یادگیری زبان وجود دارد دیداری، شنیداری و حرکتی.
  اگر در یکی از آنها موفق نیستید، دیگر راهها را امتحان کنید.
 11. پیاده روی همراه با مدیتیشن.
  پیاده روی که در قسمت قبل توضیح داده شد، اگر همراه با مدیتیشن باشد بسیار مفید است. اگر علاقهای به انجام مدیتیشن ندارید، چراغها رو خاموش کرده و وسط اتاق تاریک خود بنشینید. این کار به تمرکز شما می افزاید
 12. تمرکز کنید و خودتان را در مطالعه غرق کنید.
  حین مطالعه، از تماشای تلویزیون و نگرانی در مورد کارهای دیگر پرهیز کنید. نگرانی مانع دریافت اطلاعات و ایده ها می شود.
 13. تندخوانی کنید.
  خیلی ها عقیده دارند که تندخوانی باعث از قلم افتادن مطالب مهم می شود. واقعیت این است که تندخوانی باعث فیلتر شدن مطالب بی ربط و فرعی شده و به درک ایده های اصلی نوشتار کمک می کند. کندخوانی فقط برای مطالب جدید و تخصصی پیشنهاد می شود. (توضیحات دقیقتری در ادامه خواهیم داد)
 14. تصویری از مطلب مورد مطالعه داشته باشید.
  هر تصویر می تواند بیان کننده ی مطلبی باشد. طرحی از چیزی که می خواهید یاد بگیرید، داشته باشید. این کار موجب داشتن هدفی مشخص در ذهن شما شده که خود باعث حرکت به سمت آن هدف می گردد.
 15. از روشهای ایجاد انگیزه استفاده کنید.
  از بازی ها و کلمه های بی معنی موزون استفاده کنید. این امر باعث انعطاف فضای یادگیری و یادگیری بیشتر می شود. یادگیری زبان
 16. در خواب به فایل صوتی گوش کنید.
  قسمتی از مطلبی که می خواهید فرا گیرید را ضبط و هنگام خواب زیر متکای خود قرار داده و به آن گوش دهید. این روش برای یادگیری زبان خیلی موثر است.
 17. نوشتن از تایپ کردن مفیدتر است!
  نوشتن با قلم باعث تحریک ایده های جدید می شود. گرفتن و حرکت دادن قلم نقاط حساسی از دست را ماساژ داده و موجب ایده های جدید می شود.
 18. از یادداشت های پایانی استفاده کنید بعد از پاراگرافهای کتاب، نظر شخصی خود را درج کنید.
 19. به خود نمره بدهید.
  اگر شما ذهنتان را روی نتیجه ی مورد نظر متمرکز کنید ایده های بهتر را شناسایی خواهید کرد. یکی از معمولترین و قابل دسترسترین انگیزه ها گرفتن نمره ی بهتر است.
 20. انگیزه ی خودتان را مشخص کنید.
  اگر ندانید به چه علت می خواهید چیزی بیاموزید، حواس پرتی به سراغتان خواهد آمد.
 21. هر مهارتی را می توان یاد گرفت.
  به استثنای بعضی محدودیتهای جسمی هر مهارتی را که افراد خبره آموخته اند شما هم می توانید یاد بگیرید؛ فقط شاید وقت و انرژی بیشتری باید صرف کنید.
 22. خود را برای آموختن آماده کنید.
  برای یادگیری فقط مثبت اندیشی کافی نیست. در زندگی امروزه با وجود موضوعات مختلف، هنگام یادگیری می بایست بقیه ی موضوعات را فراموش کرد وگرنه یادگیری تبدیل به تجربه های کسل کننده می شود.
 23. مواظب وقت مطالعه ی خود باشید.
  اگر شما دوستانی دارید که ممکن است خواسته یا نا خواسته شما را از پرداختن به مطالعه یا یادگیری باز دارند با به کار بردن ترفند و سیاست (البته به طوری که از شما نرنجند) پیشنهاد آنها را مثلا برای رفتن به سینما رد کنید.
 24. خود را محدود کنید.
  گاهی آزادی و راحتی زیاد باعث هرج و مرج می شود. برای یادگیری بهتر مطالب، فرجه ی زمانی مشخص کنید. داشتن چارچوب برای انجام کارها باعث نتیجه گیری بهتر و سریعتر می شود
 25. از ضمیر ناخودآگاه خود هم کار بکشید!
  آیا می دانید می توان دو مطلب را هم زمان فرا گرفت!؟ ذهن بطور غیر ارادی می تواند درگیر یادگیری باشد. مثلا اگر قرار است مطالبی در مورد دو موضوع بنویسیم میتوانیم یک موضوع را در ذهن داشته باشیم و به سراغ موضوع دوم برویم. مادامی که مشغول نوشتن موضوع دوم هستیم، ذهن ما موضوع اول را پردازش می کند.
 26. کلی فکر کنید. یادگیری زبان
  یکی از روشهای خوب یادگیری زبان این است که مطالب را به طور کلی بیاموزیم.
 27. مطالب را تکرار کنید.
  برای درک کامل مطالب پیچیده باید آنها را مرور کرد. همچنین مرور دوباره ی مطالب به ما دید عمیق تری در مورد مطلب می دهد. تکرار مفاهیم و تئوری ها با به کارگیری مثالهای مختلف، سرعت یادگیری آنها را چند برابر می کند
 28. به دیگران درس بدهید.
  بهترین روش یادگیری این است که مطلبی را به دیگران آموزش دهید. این کار شما را مجبور به یادگیری کامل آن مطلب می کند.
 29. خودتان بیاموزید.
  شما باید بسیاری از مطالب را خود فرابگیرید؛ پس منتظر نباشید همهی مطالب به شما آموخته شود
 30. در ابتدا مفاهیم اساسی را یاد بگیرید.
  یادگیری مطلب جدید باید شبیه یادگیری زبان توسط یک کودک باشد که به گرامر و املای کلمه ها توجه ی نمی کند

حافظه یادگیری زبان

یادگیری زبان زمانی صورت می گیرد که اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنج گانه تمام مراحل حافظه را طی کند و وارد حافظه ی دراز مدت شود.

قبل از این که روش حفظ کردن را ارائه بدهیم بهتر است مطالب مختصری پیرامون حافظه بدانیم.
انواع حافظه:
حافظه ی حسی، حافظه ی کوتاه مدت، حافظه دراز مدت

حافظه حسی یادگیری زبان

نخستین مرحله ی به یادسپاری اطلاعات است. در این حافظه نسخه ی دقیقی از اطلاعات ذخیره می شوند. گنجایش این حافظه بسیار زیاد است اما زمان ذخیره سازی اطلاعات 1تا 3ثانیه می باشد.

کلیه ی اطلاعات از طریق محرک های حسی(نور، صدا و)…. وارد گیرنده ی حسی شده و بعد وارد حافظه ی حسی می شوند. وقتی محرکی وارد حافظه حسی می شود، اگر مورد توجه یا دقت قرار گیرد این اطلاعات وارد حافظه کوتاه مدت می گردد.

حافظه ی کوتاه مدت یادگیری زبان

این حافظه مطالب دریافتی از حافظه حسی را به مدت حداکثر 15تا 30ثانیه در خود نگهداری می کند. گنجایش این حافظه-2و5( +7تا )9ماده یا قطعه ی اطلاعاتی می باشد. فایده ی مهم حافظه ی کوتاه مدت این است که به ما کمک می کند که اطلاعات را برای مدتی که به منظور درک معنی؛ حل مسئله یا تصمیم گیری لازم است در اختیار داشته باشیم.

پس از رفع نیاز اطلاعات به سرعت محو می شوند. اطلاعات رسیده به این حافظه اگر تکرار و مرور شوند و با اطلاعاتی که قبلا آموخته شده، مرتبط گردند به حافظه درازمدت انتقال می یابد.

حافظه ی دراز مدت

آخرین مرحله ی نظام یادگیری است. وقتی اطلاعات به این حافظه انتقال یابند یادگیری کامل می شود. اطلاعات به کمک سه فرآیند شناختی عمده به نام های تکرار یا مرور، بسط یا گسترش و سازماندهی به حافظه ی دراز مدت انتقال می یابند. این حافظه از سه جزء حافظه ی رویدادی، حافظه ی معنایی، حافظه ی روندی تشکیل شده است. این حافظه گنجایش نامحدودی دارد و اطلاعات تا آخر عمر در آن نگهداری می شود.

حافظه ی رویدادی:

کلیه اتفاقات و خاطرات در طول سه جزء حافظه ی درازمدت زندگی در این حافظه نگهداری و ثبت می شود.

حافظه معنایی:

کلیه مطالعات ما به صورت معانی در این حافظه نگهداری و ثبت می شود. یادگیری زبان

حافظه روندی:

موارد مربوط به چگونگی انجام امور فیزیکی و جسمانی در آن نگهداری می شود

فرایند شناختی:

تکرار یا مرور، باعث نگهداری مطالب در حافظه کوتاه مدت و انتقال آن به حافظه دراز مدت می شود. بسط یا گسترش، فرایند تفکر درباره یک مطلب جدید است برای ربط دادن آن به اطلاعات قبلی فرد. سازماندهی، ارتباط بین شباهت ها و تفاوت های مطالب و دسته بندی آن ها در حافظه دراز مدت را انجام می دهد.

علل عمده عدم یادگیری و به یاد نیاوردن مطالب:

نبودن پیش نیازهای لازم:

عدم دقت و توجه کافی: یادگیری زبان

نداشتن شرایط و امکانات مناسب:

نکته های مربوط به یادگیری:

 1. مغز مطالب کلی را بهتر یاد می گیرد.
 2. دشوارترین بخش یادگیری شروع آن است.
 3. یادگیری رابطه ی مستقیم به میزان علاقه، دقت و انگیزه و تمرین شما دارد.
 4. %90 تمرین و تلاش و %10استعداد در یادگیری تأثیر دارد.
 5. مطالبی که هیچ ارتباطی با هم و با آموخته های قبلی ندارند پس از خواندن %50در ساعت اول، و %65پس از24ساعت و %80در پایان یک ماه فراموش می شوند.

اکنون با توجه به مطالبی که در خصوص حافظه ارائه گردید شما می توانید برای حفظ کردن مطالب درسی خود از روش زیر استفاده کنید. یادگیری زبان

این روش متناسب با اصول علمی و چگونگی عملکرد حافظه طراحی شده است و شما باید در این مرحله درس های همان روز را حفظ کنید و آن را به وقت دیگری موکول نکنید

روش حفظ کردن

سه بار با دقت، به آرامی، به کندی، درونی شده، با تمام وجود، آنچه را که می خواهید حفظ کنید با چشم نگاه کنید و آن را بخوانید. یادگیری زبان
سپس دست خود را روی مطلب می گذارید یا سر خود را از روی کتاب یا اپلیکیشن بلند می کنید و سعی می کنید آن را از حفظ بخوانید اگر توانستید مطلب را از حفظ بگویید به بخش دیگر می روید و اگر نتوانستید مجدداً مرحله ی اول را (سه بار خواندن) تکرار می کنید تا زمانی که بتوانید آن را از حفظ بخوانید. یادگیری زبان

شما می توانید هر خط را یک ماده فرض کنید و اگر برای شما سخت بود هر خط را به دو قسمت تقسیم می کنید و هر بار نیم خط را حفظ می کنید و اگر باز هم برای شما زیاد به نظر رسید هر خط را به چهار قسمت تقسیم کنید و در این صورت هر ماده یا قطعه یک چهارم خط است و مناسب ترین میزان هر ماده را نصف یک خط در نظر بگیرید.

پس، هر ماده را سه بار بسیار آرام و کند و یواش می خوانید به طوری که برای هر ماده 30ثانیه طول بکشد. 30ثانیه زمان بسیار طولانی است و همان طور که گفته شد برای اینکه ماده ای از حافظه ی کوتاه مدت وارد حافظه ی دراز مدت شود حدوداً 30ثانیه لازم دارد. این زمان را به طوری صرف می کنید که تمام اصول روان شناسی یادگیری را در آن به کار گرفته باشید

پس تکرار پشت سر هم و با عجله که معمولاً اغلب زبان آموزان از آن استفاده می کنند نمی تواند روش صحیح و درستی باشد. کافی است که فقط سه بار مطلب را تکرار کنید ولی این سه بار باید 30ثانیه طول بکشد و پنچ ویژگی باید داشته باشد. یادگیری زبان

 1. با دقت:
  یعنی زبان آموز زمانی که مشغول حفظ کردن مطلبی است باید تمام حواس او به آن مطلب باشد و موارد مزاحم و غیر ضروری نباید در آن هنگام به ذهن زبان آموز خطور کند. اگر می خواهید معنی دقت را به خوبی درک کنید حالت نخ کردن سوزن را به یاد بیاورید که چگونه فرد در حال آماده باش قرار می گیرد و حالت دست ها و چشم ها و نوع هماهنگی بین دست و چشم را به خاطر بیاورید. شما هم باید در حالت بیداری و هوشیاری کامل، ابروها را جمع کنید و تا حدودی چشم ها را تنگ کنید و به نوعی پشت کتاب یا اپلیکیشن قرار بگیرید که بر روی آن مسلط باشید و حالت یک پزشک را داشته باشید که مشغول عمل جراحی بر روی قلب یک جوان است. اگر با این حالت برای حفظ کردن خود را آماده کنید و سعی کنید به هیچ چیز دیگر فکر نکنید و عوامل درونی مؤثر را نیز داشته باشید، یعنی با انگیزه، با اراده، با روحیه و با اعتماد به نفس باشید می توانیم بگوییم که عامل دقت را رعایت کرده اید.
 2. به آرامی :
  یعنی زبان آموز، زمانی که برای حفظ کردن اختصاص می دهد باید از آرامش کامل برخوردار باشد و هیچ گونه اضطراب و نگرانی نداشته باشد و بدون استرس و یأس و ناامیدی به فعالیت خود بپردازد و حالت بغض و عصبانیت نداشته باشد و به طور کلی باید در هنگام حفظ کردن احساس رضایت مندی داشته باشد و نسبت به خود و موفقیتش باورهای عالی داشته باشد. همه ی این موارد به زبان آموز کمک می کند که با خیال راحت تری به کارش بپردازد و از حافظه ی خود بهترین استفاده را ببرد.
 3. به کندی: یادگیری زبان
  همان طور که گفته شد زبان آموز به قدری باید کند درس بخواند که سه بار هر ماده را در 30ثانیه بخواند و این مدت زمان خوبی است تا زبان آموز با درک و فهم بیشتری مطالب را بخواند و معنی و مفهوم مطالب را خوب درک کند و ازهرگونه سراسیمگی، آشفتگی، عجله و تکرار بیهوده پیشگیری کند. و در مرحله ی بعد ما کلا به این زمان نیاز داریم تا مطالب را از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی دراز مدت انتقال بدهیم. همین کند خوانی به مقدار قابل ملاحظه ای دقت را افزایش می دهد و از خستگی اندام های گفتاری جلوگیری می کند و زبان آموز به علت درس خواندن دچار سردرد نمی شود. همچنین می تواند به مدت طولانی هم مطالعه کند و به مرور زمان حافظه را تقویت می کند و منجر به بالا بردن کارایی حافظه می شود به طوری که بعد از دو هفته حفظ کردن با این روش کارایی حافظه را به میزان دو برابر افزایش می دهد یادگیری زبان
 4. درونی شده:
  درونی شده به این صورت است که زبان آموز باید بسیار شمرده مطالب را وارد درون خود بکند و نباید از طریق دهانی آن را به بیرون پرتاب کند.
 5. با تمام وجود: یادگیری زبان
  یعنی به هنگام حفظ کردن از تمام انرژی بدن خود استفاده کنید و همه ی اعضاء بدن را در این امر دخیل کنید . برای این که بتوانید از همه ی سلول های بدن خود استفاده کنید باید به صورت گارد گرفته شده و مسلط روی کتاب یا اپلیکیشن قرار بگیرید. اگر به هر دلیلی روی کتاب یا اپلیکیشن به صورت شل و سست قرار بگیرید و اعضاء بدن خود را دخالت ندهید و به اصطلاح سایر اعضاء بدن خوابیده باشد و فقط گوشه ای از چشمان شما باز باشد و یا به حالت خوابیده و درازکش درس بخوانید شما نمی توانید کارایی چندانی داشته باشید و زود به حالت خواب گرفتگی می رسید و انرژی لازم برای مطالعه را نخواهید داشت و خیلی زود خسته می شوید یادگیری زبان

در آخر خیلی ساده می توان گفت که شما می توانید فقط کافی است که باور داشته باشید آن هم باوری عمیق یادگیری زبان به هیچ عنوان کار محال یا نشدنی نیست بلکه با کمی کوشش و تلاش به سادگی قابل دست یابی است پس دست از بهانه گیری و دلیل های واهی برداشته تمرین های این کتاب را کاملا انجام داده تا به موفقیت دست پیدا کنید

نقش آزمون یادگیری زبان

نقش آزمون در یادگیری و ارزشیابی آنچه خوانده اید باعث می گردد در روند آموزش عوامل موثری رخ دهد. همه ی انسان ها ، در هدف گذاری های خود دوست دارند به چیز یا چیزهایی دست پیدا کنند از همین رو انجام منظم آزمون ها و سنجش میزان یادگیری باعث می گردد تا زبان آموز نسبت به ادامه راه خود دلگرم شود اما در این میانه آفت هایی هم وجود دارد. یادگیری زبان

 1. زمانی که نمرات منفی دریافت می کنید انگیزه هایتان کمرنگ می شوند.
  خیلی از افراد با گرفت نمره کم خود را می بازند درصورتی که نمره های کم به شما نشانه هایی از توفیق در یادگیری را می دهد و در اصل این امکان را فراهم می سازد تا روند یادگیری را مجدداً بررسی و اصلاحات لازم را انجام دهید.
 2. نمرات بالا سبب غرور کاذب می شود یادگیری زبان
  خیلی از افراد با گرفتن نمرات خوب ، خود را کامل می بینند و احساس می کنند که دیگر نیازی به تلاش برای یادگیری ندارند این مسئله باعث می گردد افراد به سادگی درس ها را رها کنند. برای خود تعیین کنید که من باید در تمامی آزمون های این برنامه آموزشی موفق شوم اما اگر در آزمونی موفق نشدم درس های گذشته را چندین بار تکرار می کنم تا در آزمون های بعدی موفق شوم . سپس برای خود جایزه تعیین کنید ، که در صورت موفقیت فلان کالا یا محصول را خواهم خرید همین کار باعث می شود انگیزه هایتان زنده بماند. یادگیری زبان

و در پایان یک خواهش کاملا دوستانه از شما عزیزی که با ما همراه شدید از زمانی که اقدام به آموزش با روش حقیاد کرده اید لطفاً سیستم های آموزشی و یا منابع دیگر را تست نکنید ، تصمیم بگیرید این دوره را تا به انتها تمام کنید حالا هر چقدر که طول بکشد ولی تمام کنید (قانون براکت) یادگیری زبان

اگر نتیجه مثبت نگرفتید به دنبال سیستم ها و یا منابع دیگر بروید البته ما در حقیاد معتقد هستیم این سیستم بلاشک پاسخ گوی تمامی نیازهای یک زبان آموز است و تا مقصد نهایی او را هدایت و راهنمایی کامل می کند و نتیجه دلخواه را رقم خواهد زد یادگیری زبان

حقیاد یک سیستم بی نظیر آموزشی است، کتاب، مجلات خارجی، فیلم و سریال، معلم رفع اشکال، فلش کارت و …. تمامی امکاناتی است که ممکن است یک زبان آموز به آن نیاز داشته باشد، در سیستم حقیاد وجود دارد و تمامی این ابزارها با استفاده از کارشناسان مجرب این حوزه تهیه و تدوین شده اند یادگیری زبان

پس در هر بخش از آموزش که هستید از ابزارهای کمک آموزشی همان بخش با مشاوره کارشناسان حقیاد بیشترین استفاده را بکنید تا نتایج خارق العاده ای رقم بزنید ما بر این باور هستیم که شما همانند هزاران زبان آموز دیگری که توانسته اند می توانید فقط کافی است خود را باور کنید و از اینکه ما را در این راه یاری می کنید بسیار متشکریم یادگیری زبان


You cannot copy content of this page